MENU

BEZPEČNOSTI V DOPRAVĚ UČÍ DĚTI NOVÁ APLIKACE

BEZPEČNOSTI V DOPRAVĚ UČÍ DĚTI NOVÁ APLIKACE

Děti začala nově vzdělávat výuková aplikace o dopravě a bezpečnosti v provozu DoprApka. Měla by školákům do patnácti let představit formou on-line her reálné dopravní situace.

  

Vedoucí BESIPu Tomáš Neřold Rádiu BLANÍK prozradil, že cílem aplikace je třeba děti bezpečnosti naučit nejen v manuálech, ale také přímo v terénu. „Děti mají možnost vzdělávat se pomocí kvízů, zábavných her a úkolů, tedy formou hry. Všechny úkony provádí ve virtuálním terénu, mají tedy lepší představu, jak taková situace ve skutečnosti vypadá.“ 

 

Aplikace, fungující na mobilech či na počítačích, je sestavena jako hra s příběhem, která má 16 misí s úkoly a otázkami týkající se silničního provozu. Úkoly a příběhy jsou rozlišeny podle obtížnosti, což by mělo reflektovat i věk školáků. „V aplikaci jsou takto zobrazeny nejen jednotlivé situace silničního provozu, ale naučit se děti mohou i způsob, jak poskytnout první pomoc“, řekl Neřold. Fungování je nastaveno podle tvůrců tak, aby aplikace byla využitelná po celý školní rok. Součástí je i sekce pro zapojení rodičů. 

  

Děti patří dlouhodobě k nejzranitelnějším účastníkům provozu, zejména v rolích pasažérů, ale také chodců a cyklistů. Podle statistik z roku 2019 bylo v důsledku dopravních nehod na pozemních komunikacích usmrceno 16 a těžce zraněno 113 dětí.