Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 06:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Blíží se otevření Hrabalovy chaty.

Blíží se otevření Hrabalovy chaty.

Veřejnost stále může pomoci s hledáním dobového vybavení.  

Chata spisovatele Bohumila Hrabala v Kersku v brzké době opět ožije a otevře se návštěvníkům. S pomocí veřejnosti se už podařila najít velká část hledaných předmětů, ale některé stále chybí. Polabské muzeum a Středočeský kraj stále hledají dobové předměty do připravované expozice.

V letošním roce uběhne 110 let od narození slavného českého spisovatele Bohumila Hrabala. Chata v Kersku, na které Hrabal pobýval, se po dokončení oprav otevře v květnu veřejnosti. Chatě se navrátí původní podoba. Expozice zájemce zavede na návštěvu k Hrabalovi domů a navodí tehdejší atmosféru. Rezervace prohlídek budou možné už od 28. března 2024 na stránkách Polabského muzea, které Hrabalovu chatu spravuje.  

Za pomoci veřejnosti se podařilo najít část poptávaných předmětů, které odpovídají původnímu vybavení chaty na přelomu 80. a 90. let 20. století. Některé položky ze seznamu hledaného vybavení však stále chybí. Na facebooku Hrabalovy chaty, na stránkách Středočeského kraje či Polabského muzea jsou k dispozici aktualizované seznamy předmětů, které ještě muzeum nemá.  

Polabské muzeum do expozice stále hledá další drobné zařízení jako jsou plakáty, tašky, zápisníky nebo obrazy. Mezi hledanými věcmi je také větší nábytek jako kuchyňská sestava v krémové barvě, bílá komoda na nádobí či světlá tapeta použitá na stropě v prvním patře. V případě, že se předměty nepodaří najít, budou vyrobeny na míru tak, aby odpovídaly interiéru zachycenému na fotografiích.  

U hledaných předmětů je preferováno, aby byly opotřebené, měly viditelné stopy používání či vykazovaly deficit a známky po opravách. 

Pokud vás výzva zaujala a nějaký z předmětů byste rádi muzeu věnovali, stačí napsat email s nabídkou na info@polabskemuzeum.cz.