12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Dnes začíná Suchej únor. Přidáte se?

Dnes začíná Suchej únor. Přidáte se?

I letošní únor bude ve znamení abstinence. Pravidla preventivní kampaně jsou jednoduchá – vydržet bez alkoholu celý měsíc. Důvod? Češi patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě. Mluvčí ÚAMK Igor Sirota prozradil Rádiu BLANÍK, že za každou desátou dopravní nehodou je příčinou alkohol. Za hranou rizikového pití se u nás pohybuje přes jeden milion lidí.

 

Projekt Suchej únor je příležitostí, jak přiblížit veřejnosti téma nebezpečí závislosti na alkoholu. Každým rokem této myšlence vyjádří podporu řada známých osobností. Letos účast přislíbil i zpěvák Václav Noid Bárta, který Rádiu BLANÍK svěřil: „Pro podporu jsem se rozhodl, protože už čtvrtým rokem nepiji a zjistil jsem, že je to to nejlepší, co člověk může pro sebe a své okolí udělat. Podporuji tento projekt. Jsem pro, aby si každý alespoň na měsíc vyzkoušel, jaké to je nepít. Člověku se vrátí energie, přestává být unavený a je mu líp.“

  

 

Kampaň letos doplnila i kniha, ve které najdete 28 tematických kapitol s rozhovory s českými známými osobnostmi, odborníky a terapeuty. „Kniha popisuje alkohol ve všech společenských rolích, v jakých jej potkáváme“, prozradil organizátor projektu Suchej únor Petr Frajman.

Výzvu můžete přijmout na www.suchejunor.cz.

 

 Foto: Lenka Hatašová,  Text: Kateřina Pallayová