Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 06:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

DŮM MILOŠE FORMANA OZDOBÍ SOCHAŘSKÝ PORTRÉT

DŮM MILOŠE FORMANA OZDOBÍ SOCHAŘSKÝ PORTRÉT

Legendární režisér má vybranou svou bustu. Vítězná práce je dílem Jana Padyšáka a vzešla z otevřené soutěže, které se zúčastnilo 17 autorů. Odhalení busty je plánováno na 13. dubna, kdy uplynou tři roky od Formanova úmrtí. Součástí akce by mělo být setkání členů filmařovy rodiny přímo v domě. To se bude veřejně streamovat.

  

Umístění sochařského portrétu na fasádu filmařova rodného domu je součástí projektu Formanova Čáslav, jímž se město rozhodlo uctít památku slavného rodáka a zapojit se do prezentace jeho díla a odkazu. Čáslav v minulosti vzdala hold režisérovi i přejmenováním ulice, v níž jeho rodný dům stojí, na Formanovu. Učinila tak na počest jeho rodičů Anny a Rudolfa, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech. Slavnosti, která se v roce 2008 při této příležitosti konala, se režisér osobně zúčastnil.

  

Po režisérovi je už pojmenováno náměstí. Jde o prostranství v Praze před hotelem InterContinental mezi ulicemi Pařížská,  Bílkova,  Elišky Krásnohorské a náměstím Curieových. Prostor byl podle českého režiséra pojmenován v říjnu 2018, půl roku po jeho úmrtí.

  

Letos v červnu se v Čáslavi bude poprvé konat festival Formanova Čáslav, který bude zahájen inscenací Dead town synů Matěje a Petra Formanových. Na zdejším náměstí bude na 4 dny postaveno divadlo pro 300 návštěvníků.

   

Miloš Forman

Absolvent pražské FAMU debutoval v roce 1963 snímky Kdyby ty muziky nebyly a Konkurs. Prvním celovečerním filmem byl Černý Petr.

Největší slávy se Formanovi dostalo po jeho odchodu do Ameriky na konci šedesátých let.

V USA po nepříliš úspěšném Taking Off prorazil oscarovým Přeletem nad kukaččím hnízdem (1975).

Další filmy, přepis muzikálu Vlasy (1979) a Ragtime (1981), uspěly více v Evropě než v Americe, Amadeus (1984) ale získal osm Oscarů.

Po filmech Lid versus Larry Flynt (1996) a Muž na měsíci (1999) stál Miloš Forman naposledy za kamerou před více než deseti lety, když ve Španělsku natáčel Goyovy přízraky (2006).