MENU

HRAD SVOJANOV JE OTEVŘENÝ!

HRAD SVOJANOV JE OTEVŘENÝ!

Hrad je otevřený od 4. března a po celou sezonu nebudou chybět komentované prohlídky, slavnosti, zajímavé akce, ani ochutnávky jídel. Hrad Svojanov má brány dokořán na víkendy vždy o sobotách a nedělích od 10 do 17 hodin. Otevřený je samozřejmě také venkovní areál, zahrady, hradby i vyhlídková věž.

  

V dalších měsících bude pak památka vítat návštěvníky i ve všední dny od 9 do 17 hodin, v dubnu a květnu mimo pondělí. O Velikonocích, a to i ve svátek, budou průvodci vyprávět o tradicích a hrad bude jarně vyzdobený. První slavnosti jsou v plánu na 15. a 16. dubna. Ponesou se v duchu oslav jara. Na květen je nachystaný tradiční hradní jarmark s doprovodným programem.

  

Netradiční akce přibude 20. května. Přiblíží starší časové období dějin, než na které jsou výletníci na hradě zvyklí. Všichni se přenesou do dob raného středověku, do doby Vikingů. V areálu hradu vznikne i středověké ležení.

  

Letní měsíce jsou vždy ve znamení výletů a slavností. Na co se mohou výletníci těšit? Hned první červnový víkend bude na Svojanově zasvěcený pohádkám. Se známými bytostmi se budou malí a velcí návštěvníci potkávat na prohlídkových trasách ve dnech 3. a 4. června.

  

Ve sváteční dny 5. a 6. července na hradě oslaví zakladatele hradu Přemysla Otakara II. symbolickými královskými slavnostmi. Ve jménu krále se odehrají rytířské souboje, předvedou se tanečnice a bubeníci. Na týden od 16. do 22. července se na Svojanov nastěhují řezbáři. Přímo před zraky návštěvníků budou vytvářet postavičky a stavby do dalšího ze svých pohyblivých obrazů. Na několik dní se na Svojanov dostaví také mistr kat se svými pomocníky. Právo útrpné v přímém přenosu se v hradní mučírně bude odehrávat od 20. do 23. července.

  

Tradiční přehlídka loutkových ale i hraných divadel je v plánu na 5. a 6. srpna. Všichni se mohou těšit na zpívání a vyprávění Evy Hruškové a mnohé další divadelníky. Večerní výprava do dob posledního soukromého majitele se uskuteční 18. a 19. srpna, kdy jsou v plánu oživené prohlídky. Na konci prázdnin vypukne na hradě třicetiletá válka. Ve dnech 26. a 27. srpna se výletníci ocitnou přímo v dění tohoto nejvleklejšího válečného konfliktu.

  

Pro mlsné jazýčky budou minimálně třikrát během sezony připravené ochutnávky dobových pokrmů. V době dušičkové si na Svojanově připomenou postavy hradních stínů, tedy osudy osob, které jsou úzce spjaté s historií hradu. Doba adventní bude patřit vyprávěním o zvyklostech, oslavám narození Ježíška, sváteční výzdobě a voňavému cukroví. Bližší informace ke konkrétním akcím se výletníci dozvědí v aktuálním období na webových stránkách hradu a na hradním facebooku.  

Zdroj: hrad Svojanov 

www.svojanov.cz

https://www.facebook.com/svojanovcz/