MENU

Japonsko chystá letiště pro lety do vesmíru

Japonsko chystá letiště pro lety do vesmíru

Japonsko míří vysoko. Chystá se na komerční turistické lety do vesmíru. Vznikl projekt Spaceport City, který by měl být konceptem dopravního uzlu pro komerční cestování vesmírem.

Projekt počítá s několika sférickými objekty s různými funkcemi. Jednotlivé budovy má spojovat obří střecha pokrytá solárními panely. Měla by vypadat jako zvlněná krajina, která poskytne prostor pro terasy, zahrady na čerstvém vzduchu a dokonce i místo pro zemědělskou půdu.

Pod střechou bude veřejný prostor pro lidi. Budova má tvořit uzavřený ekosystém s vnitřní inteligentní dopravou. Lidem budou pro pohyb po celém komplexu k dispozici inteligentní autonomní auta a elektrické skútry. Suterén má sloužit pro vlakové stanice a zastávky dalších druhů dopravy a pro technické zázemí celého komplexu.

Vesmírný přístav bude mít dva přístupové body. Jeden pro příjezd a druhý pro odjezd z areálu. Rodiny a skupiny příznivců kosmických cestujících budou mít k dispozici salonky v horních patrech, odkud bude možné sledovat odlety i přistání.

Jedinečný diskovitý tvar celého Spaceport City má být dobře rozeznatelný z vesmíru.

Text: Jirka Svoboda, Foto: All images ©2020 canaria, dentsu, noiz, Space Port Japan Association.