Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

JMELÍ – posvátná bylina

JMELÍ – posvátná bylina

K Vánocům kromě stromečku a cukroví patří také jmelí. Větvičky této parazitické rostliny si můžeme koupit buď přírodní zelené, oblíbené jsou také v nabarvené zlatou nebo stříbrnou barvou. K dostání je ale i další barevná paleta.

Jmelí  je celkem neobvyklá rostlina, která se používala v magii a je opředena celou řadou pověr a mýtů. Dříve se věřilo, že jmelí je jedovaté. Na druhou stranu údajně přináší štěstí do domu. A to je právě ten důvod, proč si větičku jmelí věšíme o vánočních svátcích nad dveře svých příbytků.

Už v dávných dobách jmelí při svých magických obřadech používali druidové – keltští šamani. Sbíralo se v určitou dobu a pouze z určitého druhu stromu, aby byla zajištěna jeho největší magická síla. Věřilo se, že když se jmelí sbírá o zimním slunovratu, slouží jako všelék.

Podle našich předků mělo jmelí schopnost chránit proti nemocem, dávalo se dětem do kolébky a ve středověku se také věřilo, že chrání před čarodějnicemi a uhranutím.

Dnes už víme, že jmelí je rostlina s mnoha přínosy pro naše zdraví. Zjistilo se, že pomáhá snižovat krevní tlak, upravuje srdeční rytmus, pomáhá při bolestech hlavy nebo závratích. Pomáhá regulovat činnost štítné žlázy, slinivky a příznivě působí i při urologických potížích. Nejnovější výzkumy dokonce ukazují, že jmelí může být velmi prospěšné při léčbě rakoviny.

Jmelí a přípravky s jeho obsahem je nutné užívat pouze po konzultaci s lékařem. Nikdy je neužívejte sami. Plody jmelí jsou totiž toxické.

Text: Jirka Svoboda