Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Kde se vzal vánoční stromeček?

Kde se vzal vánoční stromeček?

Svítící stromeček je klasickým symbolem Vánoc. Údajně se první ozdobený stromeček objevil už v 15. století v estonském Tallinu. Tehdy zřejmě neměl přímou souvislost s Vánocemi, ale spíš s oslavou zimního slunovratu.

Tento zvyk pochází už z pohanských dob, kdy se na stromy věšely sladkosti, což mělo symbolizovat rajský strom. Zdobené stromky se objevují i ve skandinávské mytologii.

Slovanské národy údajně v pohanských dobách zavěšovaly na vchodové dveře větev s drobnými pamlsky. Ty měly být určené pro duše mrtvých, které k obydlím přicházely během nejdelších nocí v roce kolem zimního slunovratu. Pamlsky je měli nasytit, aby pak nevstupovali dovnitř a nerušili u slavnostní hostiny.

Vzhledem k tomu, že zdobení stromků bylo pohanským zvykem, byla katolická církev z počátku proti tomuto zvyku. Nakonec ho upravila pro své potřeby. Strom se stal symbolem Krista, zelené větve věčný život a zavěšená jablíčka první hřích Adama a Evy.

V českých zemích se první vánoční strom objevil v roce 1812. Jako překvapení ho pro své hosty nachystal ředitel Stavovského divadla v Praze Johann Carl Liebich. Vánoční stromy se během 19. století postupně začaly objevovat na náměstích velkých měst, postupně v domovech bohatých měšťanů a nyní už je běžnou součástí vánočních oslav v každé české domácnosti.

Text: Jirka Svoboda