12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

OSTRAVA otevře černou kostku! NOVá DOMINANTa přivítá první návštěvníky V ROCE 2024.

OSTRAVA otevře černou kostku! NOVá DOMINANTa přivítá první návštěvníky V ROCE 2024.

Stavba vědecké knihovny neboli takzvané Černé kostky v Ostravě nabírá reálné podoby. Hejtmanství už požádalo o stavební povolení, práce by mohly začít během několika měsíců.  

Pokud půjde vše podle plánů, mělo by se nové supermoderní komunitní centrum otevřít v roce 2024. 

 

"Bude skvěle technologicky vybavená, počítá se se samoobslužným systémem, kavárnou, experimentálním kinem, také s noční studovnou a podobně. Studenti tady budou mít možnost se potkávat a spolupracovat napříč univerzitami. Bude to mnohem víc než vědecká knihovna“, potvrdila ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Libuše Foberová.

 

 

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě oslaví letos sedmdesáté výročí od založení. Na jeho počest připravuje v průběhu celého roku akce pro veřejnost i knihovníky a bonusy pro své čtenáře. „Naší důležité vzdělávací instituci bych chtěl k narozeninám popřát to nejlepší. Ať se mohou všechny připravené akce - s ohledem na pandemii koronaviru - konat a především, ať se knihovna přestěhuje do důstojných prostor, tedy do připravované Černé kostky, “ říká Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči.

 

 

O stavbě nové knihovny, respektive dnes už velkého komunitního centra naproti Domu kultury města Ostravy, se mluví už 15 let. Podle dřívějších informací by náklady měly dosáhnout asi 1,35 miliardy korun.