Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Pražské Jezulátko prý plní tajná přání

Pražské Jezulátko prý plní tajná přání

Nejznámější sošku Ježíška najdeme v kostele Panny Marie Vítězné v Praze v Karmelitské ulici na Malé Straně. Tzv. Pražské Jezulátko pochází ze Španělska. K nám se dostala jako svatební dar.

Soška je vysoká pouhých 47 cm a údajně má zázračnou moc, o čemž svědčí celá řada až neuvěřitelných příběhů, které se předávají z generace na generaci. Údajně má moc uzdravovat.

Traduje se příběh staré ženy, která přijela do Prahy malému Jezulátku poděkovat. V mládí byla připoutána na lůžko. Jezulátko se jí ve snu zjevilo a od té doby se k němu začala usilovně modlit. Po čase se jí do nohou vrátil cit a ona znovu po několika týdnech mohla chodit.

Údajně sošku Jezulátka viděl i spisovatel Antoine de Saint-Exupéry, který se jeho podobou nechal inspirovat pro hlavní postavu své slavné knihy Malý princ.

Pražské Jezulátko má ohromnou sbírku královských šatů.  Královské roucho vyjadřuje víru, že Ježíš je král celého světa. Šaty mu posílají lidé z celého světa jako poděkování za to, že i jim nějakým způsobem pomohlo. Nejstarší dochované šatičky jsou z roku 1700 a jedny mu dokonce věnovala samotná císařovna Marie Terezie. Během vánočních svátků má na sobě šaty sváteční.

Kopie sošky Pražského Jezulátka se během let rozšířily do kostelů po celém světě. Soška Ježíška z Malé Strany se tak stala doslova globální celebritou. Je trochu smutné, že je slavnější hlavně v zahraničí než u nás. Mnozí stále přemýšlí, jak Ježíšek vypadá, a přitom máme jeho podobu doslova na dosah.

Více na www.pragjesu.cz

Text: Jirka Svoboda