19:00 - 22:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Rodiny si mohou žádat o 5000 korun na dítě

Rodiny si mohou žádat o 5000 korun na dítě

Každá koruna dobrá. Kvůli rostoucím cenám se tímto heslem v dnešní době řídí mnoho lidí. Peníze ale ocení nejvíce rodiny s dětmi. Nárok na příspěvek v hodnotě pěti tisíc korun mají hlavně ti, kteří měli loňský příjem do milionu korun hrubého. Žádosti je možné podávat on-line přes aplikaci na webu ministerstva práce. Jde to i osobně v Czech Pointech na radnicích nebo na krajských úřadech. Existují ale výjimky, které dostanou peníze automaticky. O dávku nemusí žádat domácnosti s přídavky na děti.

  

Peníze dostane dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát vyplatí finance i na děti, které se do konce roku teprve narodí. Nárok na 5000 korun má dítě s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku. Příspěvek mohou získat i cizinci, kteří v Česku dlouhodobě žijí a pracují.

  

 

Informace k žádosti:

On-line formulář je možné vyplnit jen s elektronickou identitou, třeba s tou bankovní. Mnoho informací je v žádosti už vypsaná, proto musí lidé případně už jen vyplnit adresu skutečného pobytu. Zájemce musí vybrat způsob doručení peněz a způsob komunikace s úřadem. Je potřeba doplnit jména a rodná čísla dětí a údaje o partnerovi. Na závěr je potřeba potvrdit čestná prohlášení o příjmu a členech domácnosti. V Czech Pointu by měl k podání žádosti stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí. Pěstouni by měli podat doklady, které potvrzují vztah k dítěti.

  

Peníze by zájemcům mohly úřady práce začít posílat koncem měsíce. Půjde to po zpracování a kontrole údajů.

  

Žádosti je možné podávat on-line přes aplikaci na webu ministerstva práce:  https://jenda.mpsv.cz/