12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Safari Park Dvůr králové nad Labem se může pochlubit novým přírůstkem

Safari Park Dvůr králové nad Labem se může pochlubit novým přírůstkem

V Safari Parku se narodilo mládě kriticky ohrožené žirafy Rothschildovy. Jedná se o samce, který je 176. žirafou Rothschildovou narozenou v historii zoo. Současně je prvním zvířecím mládětem narozeným v zoo v letošním roce. Jeho matkou je ve Dvoře Králové narozená samice Ella, otcem samec Bořek, který se narodil před 15 lety v Praze. Předchozí mládě žirafy Rothschildovy se v safari parku narodilo loni 23. prosince. Šlo o samici.

  

Žirafy Rothschildovy jsou v přírodě kriticky ohrožené. Populace chovaná v zajetí je poměrně početná. Chov je potřeba řídit tak, aby byl dlouhodobě udržitelný a geneticky rozmanitý. Mladé žirafy nyní zůstávají i s matkami v zázemí zoo. Návštěvníci je uvidí zhruba v dubnu, kdy žirafy osídlí velký letní výběh.

  

První mládě žirafy se v zoo podařilo odchovat v roce 1972. Dosud se ve Dvoře Králové narodilo celkem 270 žiraf. Z toho 176 připadá na žirafy Rothschildovy, zbytek připadá na žirafy síťované.

  

Počátek unikátního chovu ve Dvoře Králové odstartoval výpravou někdejšího ředitele dvorské zoo Josefa Vágnera do Afriky. Mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes sto žiraf a víc než 2000 dalších zvířat. 

  

Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155 tisíc žiraf, v roce 2015 to bylo kolem 95 tisíc. Za poklesem jejich populace stojí přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války.