12:00 - 17:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

ŠTĚSTÍ JE KRÁSNÁ VĚC A NIKDY HO NENÍ DOST. NAŠÍM HOSTEM BYL TEXTAŘ MICHAL HORÁČEK

ŠTĚSTÍ JE KRÁSNÁ VĚC A NIKDY HO NENÍ DOST. NAŠÍM HOSTEM BYL TEXTAŘ MICHAL HORÁČEK

Rádio BLANÍK navštívil textař, spisovatel, novinář, básník, vystudovaný antropolog a věčný student Michal Horáček. Posluchačům se pochlubil, že i ve svém důchodcovském věku stále studuje, a to dějiny umění na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. „Přiznám se, že mi škola dává pěkně zabrat. Už dostat se na ni nebylo snadné. Brali tam jen dvacet procent uchazečů. Kromě jiného se tam skládá zkouška z latiny. Ale je to radost, když najednou z těch obrysů podobajících se vysypanému čaji dokážete přečíst při procházce Prahou nějaký text“, prozradil Horáček.

 

Texty Michala Horáčka najdeme v písních mnoha českých, ale i zahraničních umělců. Zálibu má v obsazování zpěváků ze Slovenska. Slovenské zpěvačky mají podle Horáčka lepší češtinu než české. A dodal: „Nejsou poznamenané přízvuky krajů či naší metropole. Jsem rád, že se tak mohu podílet na kultivovanosti naší překrásné řeči“.

 

Své písně je zvyklý provázet od napsání textu přes výběr interpretů až po aranže a konečné natočení ve studiu. Za privilegium považuje, že mohl spolupracovat s tak výraznými osobnostmi, jakými byli Petr Hapka, Richard Müller, Szidi Tobias, Jana Kirchner, Jarek Nohavica a mnoho dalších. Při duetu, který nazpívali Lucie Bílá a Petr Hapka textař zavzpomínal: „Přesně si pamatuji, jak píseň Dívám se dívám vznikla. Bylo to v době, kdy se Petr Hapka dozvěděl, že je nemocný. Diagnostikovali mu rakovinu jazyka. Petr odcházel do nemocnice a nevěděl, jestli se ještě vrátí domů. Písničku nazpíval sám, ale měl za to, že by bylo hezké, kdyby mu v písni někdo odpovídal. Zašli jsme do divadla Ta Fantastika, oslovil tam přítomné dámy, zda by s ním chtěly natočit písničku. Většina už byla na odchodu a nechtěla se zdržovat, až Lucie Bílá řekla, že by to zkusila.“

 

Zatímco hudební skladatel Petr Hapka rád pracoval v noci, Michal Horáček si nevybírá. Pracuje, když má nápad a je jedno, v jakou dobu to je. S Petrem Hapkou oceňuje spolupráci v mnoha směrech. Byl totiž jedním z mála skladatelů, kteří tvoří hudbu na již napsaný text. Zajímalo nás, jestli i období pandemie koronaviru může textaře inspirovat k napsání písně. „To jistě může, ale není to nic pro mě. Rád píšu o hezkých věcech, covid není ten případ.“ S posluchači se náš milý host rozloučil slovy ze své písně. „Na shledanou, přeji vám zdraví a štěstí. To je krásná věc a nikdy ho není dost“.

Text: Kateřina Pallayová