MENU

Svatomartinská tradice

Svatomartinská tradice

Na den 11. listopadu připadá svátek svatého Martina. Byl to původně římský voják, který se rozdělil o svůj majetek se žebrákem a rozhodl se žít jako poustevník. Později se stal biskupem.

Osoba svatého Martina se pojí s legendou, kdy ho husy při kázání natolik rušily, že musely pykat na pekáči. Odtud pramení tradice pečení svatomartinské husy.

roast-goose-3790417_1920

Další tradiční pochutinou byly svatomartinské rohlíky a koláče, pečené z žitné nebo pšeničné mouky. Plnily se mákem, povidly nebo ořechy.

Nesmíme opomenout ani svatomartinské víno. Je to první mladé víno nového ročníku. Tato vína se vyznačují lehkostí, svěží a ovocnou chutí. Svatomartinské víno by se mělo vypít nejpozději do Velikonoc, pak už jeho kvalita rychle klesá. Není tedy vhodné k archivování ani dlouhodobému skladování.

Svátek svatého Martina se také pojil s koncem služby čeledi, která dostala mzdu za celý rok práce. Čeleď buď s hospodářem prodlužovala o další rok dohodu nebo šla hledat práci k jinému hospodáři. Zároveň to bylo období, kdy se očekával první sníh. Proto se říká, že svatý Martin přijíždí na bílém koni.

S tímto svátkem se pojí také celá řada pranostik:

  • Na svatého Martina, kouřívá se z komína.
  • Martinův led, bude vodou hned.
  • Na svatého Martina, bývá dobrá peřina. Jižní vítr na Martina, to bude mírná zima.
  • Sníh se sype velkou mocí, svatý Martin jede v noci.
  • A po svatém Martině, schováme se v peřině.

Text: JIrka Svoboda