17:00 - 22:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

TENTO TÝDEN KONČÍ NOUZOVÝ STAV. ČEKÁ NÁS ČÁSTEČNÉ ROZVOLNĚNÍ

TENTO TÝDEN KONČÍ NOUZOVÝ STAV. ČEKÁ NÁS ČÁSTEČNÉ ROZVOLNĚNÍ

Od pondělí 12. dubna se Česká republika bude řídit pandemickým zákonem. Nouzový stav skončí 11.dubna. Žáci se postupně začnou vracet do lavic, skončí zákaz cestování mezi okresy a nočního vycházení. Koncem dubna by se mohly otevřít zahrádky restaurací a některé služby. Přinášíme přehled schválených a plánovaných změn.

 

Pondělí 12. dubna

Skončí zákaz cestování mimo okresy, stejně jako zákaz nočního vycházení. Končí také omezení setkávání osob z jiných domácností. Vevnitř se bude moci sejít maximálně 10 osob, venku 20 osob.

Otevřít by se měly další obchody. Jde o papírnictví, prodejny s dětským oblečením a obuví, prodejny pietního zboží a náhradních dílů pro auta a stroje.

Ze služeb by se měla otevřít zámečnictví, prádelny, čistírny, či opravny domácích spotřebičů.

Všechny zmíněné obchody mohou být otevřeny od 6:00 do 22:00. V tomto čase mohou být otevřena i výdejová okénka.

 

Mohou se také znovu konat farmářské trhy. Rozestupy mezi stánky musí být dva metry a na ploše tržiště může být maximálně jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Nebude možné prodávat jídlo a nápoje určené k okamžité konzumaci.

Zoologické a botanické zahrady budou moci obnovit provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně pětinu kapacity.

Končí zákaz návštěv ve věznicích a detenčních zařízeních. Odsouzené a chovance budou moci navštívit až dvě osoby současně.

 

ŠKOLY A ŠKOLKY:

Do lavic usednou žáci prvních až pátých tříd ZŠ. Učit se budou v rotační výuce – tedy týden ve škole, týden distančně. Roušky budou povinné stejně jako testování.

Žáci se budou testovat neinvazivními antigenními testy dvakrát týdně, a to vždy v pondělí a ve čtvrtek. Pokud bude antigenní test pozitivní v pondělí, půjde žák na konfirmační PCR test a nebude docházet do školy. Pokud bude pozitivní ve čtvrtek, tak celá třída počká mimo prezenční výuku na potvrzovací PCR test pozitivního žáka. Pokud se nákaza potvrdí, bude se tím zabývat hygiena.

 

Zatím není jasné, zda se do škol vrátí žáci ve všech okresech, záležet bude na vývoji epidemiologické situace. Klíčovou roli bude hrát kumulativní počet případů za sedm dní na 100 000 obyvatel.

Bez rotačního střídání se k prezenční výuce vrátí malotřídky, speciální školy a školy do 75 dětí.

Povoleny budou skupinové konzultace do šesti žáků pro děti z druhého stupně ZŠ a SŠ ohrožené školním neúspěchem a v rámci příprav na přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky.

Kabinet se zavázal zrušit povinné nošení roušek při sportování nebo na místech, kde nedochází ke kontaktu s dalšími lidmi.

Do školek se vrátí předškoláci, a to v maximálně patnáctičlenných skupinkách. Roušky předškolní děti nosit nemusejí.

 

Základní umělecké školy a jazykové školy se otevřou ve formě jeden žák na jednoho učitele.

 

Pondělí 19. dubna 

K praktické výuce by se mohli vracet žáci středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a studenti z posledních ročníků vysokých škol. Teoretická výuka nadále zůstane v distanční formě.

V plánu je umožnění dobrovolných konzultací žákům středních škol ve skupinách do šesti studentů.

 

Pondělí 26. dubna nebo 10. května 

Otevřít by se mohly zahrádky restaurací,  a to za přísných opatření.

Za dodržení hygienických opatření by mohla otevřít také kadeřnictví, opravny obuvi či papírnictví.

  

Pondělí 27. května nebo 7. června 

Otevřít by se mohly vnitřní prostory restaurací s omezenou kapacitou nebo některé obchody.