Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli unikátní roušku. V přírodě se sama rozloží!

Vědci Technické univerzity v Liberci vyvinuli unikátní roušku. V přírodě se sama rozloží!

Použité roušky jsou stále větším problémem. Lidé jich využívají velké množství a plast, ze kterého jsou vyrobené, může v přírodě zůstat i desítky let. Ekologickou zátěž by mohla zmírnit Technická univerzita v Liberci. Konkrétně jejich rozložitelné roušky.

  

K výrobě nového materiálu pro roušky použili vědci z Liberce kyselinu polymléčnou, což je z chemického hlediska jen delší řetězec kyseliny mléčné. Naše tělo ji moc dobře zná, při větší námaze se nám běžně vyplavuje ze svalů, čímž brání jejich přetížení. Tělo ji umí snadno odbourat a stejně tak i příroda. Díky tomu můžeme takovou roušku po použití s klidem hodit na kompost.

  

Naproti tomu polypropylen, který je hlavním materiálem většiny běžně vyráběných chirurgických roušek nebo respirátorů, se v přírodě rozkládá desítky a možná i stovky let. Do budoucna je proto v plánu vyrobit také rozložitelné jednorázové zdravotnické obleky.

   

Z kyseliny mléčné jde snadno vyrobit i nápojové lahve jako alternativu k PET lahvím, které jsou dalším globálním zdrojem odpadu.

  

Překážkou většímu využití kyseliny mléčné je zatím cena. Rouška nebo lahev z kyseliny mléčné bude dvakrát dražší než rouška z polypropylenu a láhev z PET. Podle libereckých vědců je ale všechno otázkou trhu. Pokud bude po biologicky odbouratelných materiálech větší poptávka, budou se i víc vyrábět, a tím klesne jejich cena.