Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

Za med si připlatíme. Může za to počasí.

Za med si připlatíme. Může za to počasí.

Letošní chladné a deštivé jaro ukázalo své nevýhody. Kvůli nestandardnímu počasí uhynulo část včelstev. Medu je málo a proto si za něj připlatíme. Můžeme očekávat zdražení o deset až dvacet korun za kilogram.

 

Český svaz včelařů předpokládá, že se letošní průměrná cena květových medů bude pohybovat kolem 180 až 200 korun za kilogram. U tmavých medovicových to může být až 250 korun. Záležet bude vždy na konkrétním včelaři a jeho úrodě.

  

Jelikož za med budeme muset dát víc peněz, pojďme se podívat, jak poznáme ten opravdu kvalitní.

  

Nejlepší je koupit med u včelaře. Čeští včelaři totiž spolupracují se státním veterinárním úřadem a řídí se příslušnými pokyny a doporučeními.

  

Přímo v obchodě si můžete jednoduchým testem ověřit, jestli je med pravý. Sklenici s medem otočte dnem vzhůru. Vzduchová bublina by měla při pokojové teplotě pozvolna stoupat.

  

Když už sklenici doma otevřeme, můžeme si vzít hrníček a naplnit ho vodou. Do vody ukápneme jednu lžíci medu. Jestli je med kvalitní, nebude se rozpouštět a klesne na dno jako chuchvalec.

  

Medem můžeme pokapat také savý papír. Pokud se med vstřebá, nejedná se o pravý med.

  

Do medu můžeme ponořit i ztvrdlý kousek chleba. Zhruba po osmi minutách ho vyndáme. Pokud chléb nezměkl, hurá! Máme doma pravý a kvalitní med.

  

Čistý med způsobuje mírné pálení v krku, neodděluje se od vrstev, po čase krystalizuje a nepění.