MENU

Za větrník na větrník

Za větrník na větrník

Na nově opravený historický mlýn na Kanciborku v Třebíči se můžeme vypravit úplně zdarma. Památka totiž láká návštěvníky na unikátní akci. Pokud si zájemci koupí speciální zákusek, za vstup nemusí platit.

  

Větrník si lidé mohou koupit v sedmi třebíčských kavárnách a cukrárnách. Ty mají u vchodu označení, podle kterého poznáme, že pochoutku nabízejí. Součástí zákusku je i vlaječka s vyobrazením větrného mlýna a s názvem akce za větrník na větrník. Pokud tuto vlajku ukážeme u pokladny mlýna, nemusíme platit za vstup.

  

Uvnitř větrného mlýna je připravená výstava koželužství. Návštěvníci si mohou prohlédnout i sklepní prostory včetně původních suchých toalet. Rodiny s dětmi potěší to, že mohou navrhnout jméno pro dřevěného černého kocoura v expozici dobového bydlení. Kromě kocourka je součástí mlýna i dřevěná socha posledního obyvatele, kterým byl Ferdinand Ondráček. Ten na vše dohlíží z druhého patra.

  

V přízemí větrníku je pak k vidění i jedinečný model mlýna. Součástí modelu jsou tři druhy dřeva. Konstrukce se skládá z měkkého dřeva a převody jsou z dubu a švestky.

  

Třebíč dal za obnovu větrného mlýna více než 8 milionů korun.