Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

3 pravidla, jak si vytvořit finanční rezervu

3 pravidla, jak si vytvořit finanční rezervu

Doba je náročná. Státní dluh míří do hvězdných výšin, koronakrize připravila řadu lidí o práci a mnoha rodinám klesly příjmy.

Mnoho lidí přežívá jen díky finančním rezervám, které si dokázali vytvořit v lepších dobách. Jak si ale vytvořit finanční rezervu, když není, kde brát?

Existují 3 jednoduchá pravidla, jak lze začít finanční rezervu vytvářet.

  1. UŠETŘETE ZA ENERGIE

Ano, energie jsou první příležitostí, kde můžeme něco ušetřit. Mohou to být stovky, ale i pár tisíc za rok. Ruku na srdce, kdo vypíná elektrospotřebiče ze zásuvek. Kromě ledniček a mrazáků můžeme všechny ostatní elektrospotřebiče v domácnosti skutečně vypnout tím, že je vytáhneme ze zásuvky. Televize, rádia, počítače, nabíječky a další přístroje jsou vypnuté jen zdánlivě. Jsou v tzv. stand-by režimu. To znamená, že neustále mají malý odběr elektřiny.  Také se vyplatí pečlivě zhasínat všude tam, kde se v danou chvíli opravdu nemusí svítit.

Jsou to drobnosti, ale během roku se snadno dostanete do situace, kdy vám začnou dodavatelé energií peníze vracet místo toho, abyste vy museli doplácet.

  1. VYHNĚTE SE NEPLÁNOVANÝM NÁKUPŮM

Každému z nás se stalo, že jsme vešli do obchodu a něco se nám zalíbilo. Vždyť je hezké si něco malého koupit jen tak pro radost. Jenže i z těch neplánovaných maličkostí se časem stane docela slušná suma, která mohla hezky odpočívat na našem účtu na horší časy. Pokud chcete něco ušetřit, musíte se vyhnout impulzivním nákupům. Plánujte, co nutně potřebujete a to ostatní prostě nechte v obchodě. Za rok budete mít další tisíce jako finanční polštář.

  1. NAUČTE SE POUŽÍVAT PRAVIDLO TŘICETI DNŮ

Že ho neznáte? Tak si ho, co nejdříve osvojte. Je to velice jednoduché. Toto pravidlo je založeno na čekání. Něco se vám v obchodě líbí a vy víte, že je to zbytečný výdaj, přesto toužíte danou věc mít. Počkejte tedy 30 dnů. Jestli i po té době vás nutkání danou věc koupit nepřejde, pak si jí kupte. Věřte ale, že po takové době trochu vychladnete a nebo dokonce úplně zapomenete, že jste tu věc chtěli. Rázem máte zase ušetřeno.

A rada na závěr. Kdo šetří, má za tři!

Text: Jirka Svoboda