15:00 - 18:00
Pohodové české rádio
MENU

5 ZPŮSOBŮ, JAK PŘEŽÍT HORKO

5 ZPŮSOBŮ, JAK PŘEŽÍT HORKO

5 ZPŮSOBŮ, JAK PŘEŽÍT HORKO

Meteorologové přicházejí s výstrahou před extrémním horkem. Teploty mají stoupat nad 30 stupňů. Každý bude hledat způsob, jak uniknout spalujícím paprskům žhavého slunce. 

Pokud nemáte doma nebo v práci klimatizaci, je náročné se ochladit. Naštěstí to není nemožné. Máme pro vás 5 osvědčených tipů, jak horké dny přežít v pohodě.

  1.  SPRCHUJTE SE

Zapomeňte ale na ledovou sprchu. Ta může vašemu tělu způsobit teplotní šok. Ideální je sprchování vlažnou vodou, která vás jednak zbaví únavy, ale také osvěží. Pokud to jde, nechte vodu na sobě volně uschnout. Odpařování vás bude ochlazovat

  1. SPRÁVNĚ VĚTREJTE

Nejhorší, co můžeme udělat, je otevřít během tropického dne okno. Tím si akorát všechno horko pustíme dovnitř. Větrejte pouze v noci nebo brzy ráno, kdy je vzduch nejchladnější. Pak už nechávejte okna zavřená.

  1. PIJTE MINERÁLKY

V horkém letním počasí se více potíme a z našeho těla tak odcházejí důležité minerální soli. Je potřeba je zase vrátit zpět. Nejlépe to uděláme popíjením minerálních vod. Pijte v průběhu dne více druhů, každá obsahuje jiné soli.

  1. VYHÝBEJTE SE ALKOHOLU

Alkoholické nápoje jsou to nejhorší, co můžeme v horkém dni udělat. Alkohol totiž přispívá k odvodňování organismu a my potřebujeme spíš opak. Alkohol také způsobuje únavu a přispívá k vyčerpanosti.

  1. ZAPOMEŇTE NA SLADKOSTI

Velkou chybou je dávat si v horku sladká jídla, jako například koblihy, čokoládu, cukrovou vatu, dorty nebo sladké limonády. Vyšší dávky cukru způsobují v horku malátnost a zvyšují pocit žízně. Sladké nápoje vás tedy neosvěží. Pokud už máte chuť na sladké, dejte si raději čerstvé ovoce.