12:00 - 17:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

6 tipů, jak na lepší fotky z dovolené

6 tipů, jak na lepší fotky z dovolené

6 tipů, jak na lepší fotky z dovolené

Léto je v plném proudu a čas dovolených láká k tomu, abychom si zážitky zaznamenali na fotografie. K tomu, abychom měli skvělé snímky není potřeba drahá profesionální fototechnika, ale stačí jen obyčejný mobil. Ten máme většinou vždy po ruce a není na cestování těžký do kapsy. Důležité tedy není čím fotíte, ale co a jak fotíte. Tady pro vás máme pár tipů.

1. Zkuste fotit z jiného úhlu

Většina fotek nejen na dovolené vzniká tak, že stojíte a cvakáte – památky, rodinu nebo přátele. Zkuste je příště vzít z jiného úhlu. Třeba si klekněte nebo lehněte a podívejte se, jestli nebude pohled z netradičního úhlu zajímavější

ancient-arches-architecture-art-629142

2. Nedávejte objekty na střed

Často máme tendenci umísťovat fotografovaný objekt na prostředek fotky. Fotit na střed se vyplatí hlavně u symetrických objektů, kde to má smysl. Ale jinak to můžeme považovat spíše za chybu. Naštěstí to lze snadno napravit. Fotografové znají tzv. pravidlo třetin, kdy fotografovaný objekt umístíme do jedné třetiny obrazu a zbývající dvě třetiny necháme volné. Vyzkoušejte to a zjistíte, že fotky vypadají více profesionálně.

sassi-1785913_1280

3. Využijte odrazy ve vodě

Léto neznamená jen horko a sucho, ale jsou to také letní bouřky a deště. Ty vás často zastihnou i na dovolené. Po dešti jsou všude kaluže, které v sobě zrcadlí okolní objekty. Zkuste tedy vyfotit tyto odrazy ve vodě. Uvidíte, že taková fotka bude mít na vašem Facebooku nebo Instagramu více pozitivních reakcí.

reflection-of-cityscape-on-puddle-of-water-2225750_1

4. Zaměřte se na zajímavé lidi

Nebojte se při svých cestách fotit lidi. Zvláště v exotických zemích narazíte na příslušníky různých etnik, kteří bývají oblečení ve svých typických oděvech. Někdy mají i zajímavě zdobené obličeje. Právě to jsou vhodné objekty pro pořízení nevšedního snímku. Je dobré se jich předem zeptat. Většinou vás nechají pořídit obrázek. Někdy za drobnou úplatu.

photo-of-person-covered-with-brown-textile-906052

5. Foťte detaily

Zapomeňte na to, že na fotce musí být vidět všechno, co je okolo vámi foceného objektu. Dost často okolní prostředí působí rušivě, proto se zaměřte na detaily. Když se budete fotit s rodinou, nemusí být na fotce v pozadí celá katedrála ani vaše celé nohy v žabkách. Vyfoťte kamarádku jen od pasu nahoru a památku za ní nechte jen v náznaku. Všichni i tak uvěří, že jste tam byli.

analog-camera-casual-dslr-fashion-2326

6. Buďte kreativní

Ano, buďte kreativní. Při focení může být velká zábava a když popustíte uzdu své fantazii, zjistíte, že můžete vytvářet opravdu netradiční a velmi působivé snímky, které pobaví vás i ostatní. Můžete si hrát s perspektivou, se světlem a stínem nebo vyfoťte památku v odrazu slunečních brýlí někoho jiného, apod. Zkrátka při focení se fantazii meze nekladou.

woman-in-brown-coat-1906879

Text: Jirka Svoboda