MENU

INICIATIVA UKLIĎME ČESKO VYZÝVÁ: UKLIĎME ZA HUMNY!

INICIATIVA UKLIĎME ČESKO VYZÝVÁ: UKLIĎME ZA HUMNY!

Každoroční úklidová akce má v době uzavřených okresů omezené možnosti. Oblíbená iniciativa Ukliďme Česko se proto přizpůsobila aktuálním podmínkám a vyzývá: Ukliďme za humny.

 

Již za necelé dva týdny, na sobotu 27. března je naplánován hlavní termín letošní jarní akce. Úklidy budou probíhat „bezkontaktně“ a v rámci povolených území. Místní organizátoři zřizují pro dobrovolníky takzvané Pytlomaty. Tedy místa, kde si mohou dobrovolníci individuálně odebrat pytle na sběr odpadu. Součástí Pytlomatu by měly být instrukce, která místa/trasy jsou doporučeny k úklidu. Najdete tam i bezpečnostní pokyny nebo kontakt na organizátora akce.

 

Na své si letos na jaře přijdou i běžci a běžkyně, kteří se do uklízení mohou zapojit v rámci tzv. ploggingu, zaštítěného organizacemi Běhej lesy a Rozběháme Česko. Ve zkratce se jedná o výběh, kde nejde o rychlost nebo délku trasy, ale o pomoc přírodě sesbíráním odpadků, které tam nechali nepořádní spoluobčané. Nejen, že uděláte něco pro své zdraví, ale navíc přispějete k čistšímu veřejnému prostoru. S ploggingem můžete v sobotu 27.března vyrazit na více než třicet míst po celém Česku.

 

Pokud se vám nehodí termín akce Ukliďme Česko o posledním březnovém víkendu, lze uklízet vcelku kdykoliv během jarních měsíců. Stačí si na vycházku do probouzející se přírody vzít rukavice a tašku na odpadky a občas procvičit ztuhlá záda shýbnutím se pro nepořádek.