12:00 - 16:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Ladovská zima dorazila do Česka a s ní ledovka, náledí a zmrazky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Ladovská zima dorazila do Česka a s ní ledovka, náledí a zmrazky. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Jakmile teploměr ukazuje hodnoty kolem bodu mrazu, varují meteorologové před možností několika druhů jevů.

Co které z meteorologických označení vlastně vyjadřuje a proč se objevuje, i když je venku nad nulou, nám vysvětlil meteorolog Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

Ledovka, náledí, námraza a černý led mají jedno společné. Nejčastěji se objevují při teplotách od 3 do -12 stupňů Celsia. Mnoho lidí se domnívá, že se vyskytují, jen když je venku pod nulou, ale to je mýtus. Naopak. Nebezpečnější je, když se teplota pohybuje kolem nuly nebo těsně nad ní. 

 

Ledovka vzniká ihned po kontaktu srážky se zemí nebo jiným chladným povrchem. Po dopadu se ihned vytvoří vrstva průhledného ledu. Můžeme jej spatřit proto nejen na komunikacích, ale například na stromech či drátech. Pokud se vytvoří silnější vrstva ledu, může docházet k lámání větví, či narušení elektrického vedení. 

Náledí vzniká postupným mrznutím kapek vody, které pokrývají komunikaci, a to poté, co klesne teplota pod bod mrazu. Nejčastěji vzniká přes noc. Pokud zmrzne voda z částečně tajícího sněhu nebo na cestách sníh zledovatí, nazýváme tento jev zmrazky.

Černý led je velmi zrádný. Zatímco teploměr ukazuje několik stupňů nad nulou, vozovka může být ještě promrzlá a v těchto podmínkách se může vytvořit souvislá vrstva ledu. Vzhledem k tomu, že jej nelze zpozorovat, je pro řidiče velmi nebezpečný.

Text: Kateřina Pallayová