06:00 - 12:00
Víkendové ráno
MENU

Na pracovištích se budeme muset přiobléct

Na pracovištích se budeme muset přiobléct

Kvůli energetické krizi vláda schválila opatření pro snížení teplot. Podle nařízení má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

  

Podle ministerstva zdravotnictví je důvodem současná situace na Ukrajině. Dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu a předpokládá se další nárůst a přetrvávání energetické krize.

  

Pro různé třídy práce nařízení stanovuje jak minimální, tak maximální teplotu. Změnu ministerstvo navrhuje u práce kategorie 1, tedy vsedě s minimální celotělovou aktivitou, a kategorie 2a vsedě s lehkou manuální prací rukou. Do kategorie 1 spadá kancelářská, administrativní nebo laboratorní práce. Tam je pokles z dosud minimální teploty 22 na 18 stupňů. U kategorie 2a, kam spadají například řidiči, pokladní nebo montáž lehkých dílů, může teplota klesnout z 18 na 16 stupňů. Záleží ještě na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvu.

  

Ministerstvo zdravotnictví prý konzultovalo návrh s hygieniky a srovnávalo s jinými zeměmi.