Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

Nejsem prase!

Nejsem prase!

Česká příroda zažívá letos v létě nápor domácích turistů, kteří nemohou nebo nechtějí vyrazit na dovolenou do zahraničí. Tisíce návštěvníků bohužel po sobě zanechávají mnoho odpadků a dalšího nepořádku, který do přírody rozhodně nepatří. Na neukázněnost lidí má nyní upozornit kampaň NEJSEM PRASE. Tato iniciativa dává výletníkům tipy, jak se chovat, abychom to v přírodě brzy neměli jako v chlívku.

Nikdo z nás si nechce udělat výlet do přírody a mít pocit, že se prochází po smetišti. Každý předmět odhozený v přírodě tam zůstává dlouhé měsíce, mnohdy i roky. Obyčejný papírový kapesníček se rozkládá asi 5 měsíců, banánová slupka dokonce ještě o měsíc déle. Doslova katastrofou jsou pro přírodu vlhčené ubrousky nebo cigaretové filtry z nedopalků. Tento odpad se rozkládá dokonce 15 let!

Ke kampani #nejsemprase se připojil Český svaz ochránců přírody, Klub českých turistů, Českomoravská federace nordic walking a také řada známých osobností. Mezi nimi například mistr Evropy v krasobruslení Tomáš Verner, olympijská medailistka v biatlonu Veronika Vítková, překážkář Petr Svoboda, nebo televizní sportovní redaktorka Žaneta Peřinová.

Iniciativu #nejsemprase může podpořit každý – zodpovědným chováním se k přírodě, šířením myšlenky na sociálních sítích či registrací podpory na webu www.nejsemprase.cz.

Text: Jirka Svoboda