MENU

O VÍKENDU STARTUJE SČÍTÁNÍ LIDU 2021

O VÍKENDU STARTUJE SČÍTÁNÍ LIDU 2021

O půlnoci z 26. na 27. března začne sčítání lidu. Bude mít dvě fáze. První proběhne do 9. dubna a je primárně připravena online. Druhá fáze je terénní. Začne 17. dubna a potrvá do 11. května.

  

Předpokladem je, že se většina lidí sečte online. Je to bezpečná a jednoduchá volba. Elektronický formulář bude zpřístupněn na www.scitani.cz nebo v aplikaci Sčítání 2021. Kdo se do 9. dubna nesečte prostřednictvím internetu, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář.

 

Účast na sčítání lidu je povinná

Sčítání a s ním související vyplnění dotazníku je povinné pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný alespoň 90denní pobyt nebo azyl. Za nezletilé děti může formulář vyplnit jiný dospělý člen domácnosti.

 

Na co se statistici budou ptát?

Formulář obsahuje dvě sady otázek. První část se týká bydliště a obsahuje například následující otázky: jak velká je plocha bytu, kdo v tomto bytě bydlí či zda všechny osoby hospodaří společně. Druhá část se týká konkrétní osoby a obsahuje například dotazy týkající se národnosti, zaměstnání či dojíždění. Některé údaje, jako třeba národnost, nejsou povinné. Zástupci národnostních menšin přesto doporučují je uvést.

 

Jeden za všechny- sečíst můžete celou rodinu 

Sčítací formulář je možné vyplnit za všechny členy domácnosti, jestliže se tak domluvíte. Pro vyplnění však bude nutné znát jejich osobní údaje, čili jména, data narození, rodná čísla, čísla osobních dokladů a další informace.

 

Za neposkytnutí informací hrozí pokuta

Za neposkytnutí potřebných údajů lze dle zákona o sčítání lidu, domů a bytů č. 332/2020 Sb. udělit pokutu až do výše 10 000 korun. Tyto případy budou řešit obce v rámci přestupkového řízení. Za zneužití údajů ze sčítání hrozí pokuta ve výši až 500 tisíc korun.

 

Kdo si neví rady, obrátí se na kontaktní centrum

Kontaktní centrum bylo spuštěno 12.března. Funguje každý den od 8:00 do 22:00 hodin, včetně víkendů a svátků. Telefonicky je centrum dostupné na číslech 840 304 050253 253 683. Otázky můžete posílat i na e-mail dotazy@scitani.cz. V provozu bude také chatbot. Pokud nebude umět odpovědět, přesměruje dotaz na živý chat. Ptát se můžete na také na facebooku a twitteru.