MENU

Pozor na falešné telefonáty! Podvodníci volají jménem bank.

Pozor na falešné telefonáty! Podvodníci volají jménem bank.

Policie řeší v současné době desítky případů se škodou v řádu milionů korun. Volající se vydává za pracovníka banky a přesvědčí jejího klienta, aby své peníze převedl z vlastního účtu na jiný. Pachatelé dokážou napodobit jakékoliv telefonní číslo včetně infolinek bank. 

  

Podvodníci tvrdí, že zjistili napadení účtu. Sdělí, že je nutné, aby finanční prostředky člověk z vlastního účtu okamžitě převedl na jiný účet s tím, že se peníze po vyřešení celé věci následně vrátí. To se ale samozřejmě nestane.  

  

Pachatelé také mohou tímto způsobem vylákat z obětí podvodu i další citlivé údaje, které následně zneužijí. Policie proto veřejnost varuje. Člověk by neměl nikdy sdělovat údaje z platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví a neměl by ani přeposílat autorizační kód z SMS zpráv. Klient každé banky by měl pečlivě číst v internetovém bankovnictví informace a aktualizovat si antivirový program a firewall. 

  

Podvodníci mohou zavolat i jménem policie. Budou tvrdit, že je v pořádku, když klient své peníze přepošle na jiný účet. Chtějí těmito telefonáty v lidech vzbudit více důvěry. 

  

Policisté proto každého vyzývají k obezřetnosti a spolupráci. Během podezřelého hovoru by si měl člověk zaznamenat údaje, které útočník sdělil. Třeba jména, e-mailové adresy, čísla účtů, nebo odkazy na webové stránky.  

  

Policie bude ráda za jakékoli informace. Veřejnost může falešné hovory nahlašovat na linku 158.