Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

Pravidla cestování po Evropě

Pravidla cestování po Evropě

Cestování po Evropě mohou letos kvůli koronaviru provázet přísnější opatření. Režim na hranicích evropských států se mění. Ne všude se ale obejdete bez kontrol, testů na koronavirus nebo povinné karantény. Přinášíme aktuální přehled opatření při vstupu do turisticky oblíbených zemí.

Belgie

Belgická vláda 15. června otevřela bez omezení hranice pro občany ostatních členských zemí EU včetně Česka.

Bulharsko

Bulharsko otevřelo 1. června hranice občanům EU, přičemž pro občany České republiky neplatí povinnost předkládat osvědčení o negativním testu na koronavirus nebo vstupovat do karantény.

Dánsko

Dánsko povolilo s platností od 27. června vstup na své území turistům z vybraných evropských zemí včetně České republiky. Podmínkou pro vstup je prokázání rezervace na ubytování na 6 nocí. Pokud budou turisté projevovat známky nemoci (horečka, kašel), nebudou do země vpuštěni.

Finsko

Od 14. května mohou do země vstupovat občané EU z důvodů, které jsou přísně stanoveny (např. za prací, studiem, kvůli rodinným důvodům). Turistika povolena není. Po vstupu do země následuje 14denní karanténa.

Francie

Francie od 15. června otevřela hranice pro občany EU včetně Čechů. Pokud má cestující příznaky nemoci, může ho policie poslat do karantény. V zemi platí zákaz shlukování více než deseti lidí. Na letištích a v hromadné dopravě jsou povinné roušky. Jejich nošení vyžadují i v některých obchodech. Policejní prefektury mohou nošení roušek nařídit i v parcích či na plážích.

Chorvatsko

Hranice jsou otevřené. Občané deseti zemí EU, a to včetně České republiky, nemusí uvádět důvod návštěvy. Podmínkou je pouze vyplnění formuláře na hranicích. Pozemní cesta přes Rakousko a Slovinsko je možná bez předložení testu na koronavirus.

Irsko

Hranice jsou otevřené. Při vstupu do země je nutné vyplnit formulář COVID-19 Passenger Locator Form, ve kterém je nutné uvést důvody cesty. Platí zde povinná dvoutýdenní karanténa.

Itálie

Od 3. června je vstup do země pro státy EU otevřen. Od 15. června jsou také zrušena omezení na české straně, návrat je možný bez omezení. Při cestách na Sardinii a do regionu Apulie je potřeba registrace prostřednictvím vyplněného formuláře.

Kosovo

Hranice jsou otevřené. Turisté se však musí podrobit na hranicích lékařské prohlídce.

Kypr

Kypr přiřadil Česko do rizikových zemí. Od 6. července se musí naši občané při cestě na Kypr prokázat maximálně tři dny starým negativním testem na koronavirus. Do odvolání je zcela uzavřen pohyb mezi jižní a severní částí Kypru.

Maďarsko

Bez omezení lze zemi navštívit od 5. června. Omezení neplatí ani při návratu do České republiky.

Německo

Do země je možné vstoupit bez kontrol. Není nutné udávat důvody cesty. V jednotlivých spolkových zemích platí povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech a v hromadných dopravních prostředcích. Roušku nemusí mít děti do šesti let.

Nizozemsko

Hranice jsou otevřené, není nutné udávat důvod cesty. Je vyžadována předchozí rezervace ubytování.

Norsko

Turistické cesty do Norska jsou zakázány, na všechny cizince se vztahuje po příjezdu do země 10denní karanténa. Pravděpodobné otevření hranic turistům je 15. července 2020.

Polsko

Vstup do Polska je bez omezení. Zvláštní režim platí pouze při návratu ze Slezského vojvodství, kdy je vyžadován negativní test na koronavirus.

Portugalsko

Čeští turisté mohou přicestovat do Portugalska bez omezení. Na Madeiře a Azorech musí turisté podstoupit test, který proběhne na letišti na náklady autonomních vlád.

Rakousko

Rakousko otevřelo všechny hranice. Od 16. června se omezení vztahuje jen na občany Portugalska, Švédska, Španělska a VB. Při náhodné kontrole je třeba doložit, že jste jako turisté nebyli v žádné z těchto zemí. Stačí ústní prohlášení cestovatele.

Rumunsko

Vstup a pohyb na území Rumunska je volný.

Řecko

Vstup na území Řecka je otevřen, turisté však mohou být podrobeni náhodnému testu na koronavirus. Nejméně 48 hodin před odletem do Řecka je nutné vyplnit dotazník.

Slovensko

Od 4. června je pohyb mezi Slovenskem a Českou republikou bez omezení.

Slovinsko

Slovinsko zařadilo od 7. července Českou republiku zpět na seznam bezpečných zemí. Na žlutém seznamu zůstává Moravskoslezský kraj. Lidé z této oblasti musí do čtrnáctidenní karantény, pokud se neprokážou doklady o zaplaceném pobytu a negativním testem na koronavirus starým maximálně 36 hodin. Ve Slovinsku platí povinnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorech.

Srbsko

Na území Srbska je možný vstup bez omezení.

Španělsko

Dne 21. června skončil ve Španělsku nouzový stav. Je možné přicestovat. V zemi platí dál povinnost nosit roušky v hromadné dopravě. Na letišti se turisté podrobí měření teploty a vyplní formulář s osobními údaji. V případě podezření na nemoc COVID-19 musí cestující podstoupit test a zdržet se v karanténě.

Švédsko

Hranice do Švédska jsou otevřené. Při návratu zpět do Česka je nutno předložit negativní test na koronavirus ne starší 72 hodin, případně podstoupit 14denní karanténu.

Švýcarsko

Z bezpečných zemí, včetně České republiky, je možné přicestovat bez omezení.

Turecko

Cizinci jsou povinni podrobit se při vstupu do země lékařské prohlídce, případně testu na koronavirus.

Velká Británie

Hranice jsou otevřené od 8. června, ale Britové zavedli 14denní karanténu pro většinu mezinárodních cestujících, včetně občanů České republiky. Je nutné před příjezdem vyplnit on-line formulář. Vláda může vstup do země cizincům odepřít. Při návratu do České republiky je nutné předložit negativní test na koronavirus.

25 TIPŮ NA NEJLEPŠÍ EVROPSKÁ MÍSTA