Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
POHODOVÉ ČESKÉ RÁDIO
MENU

Prázdninový krajánek - KARLŠTEJNSKO

Prázdninový krajánek - KARLŠTEJNSKO

Další den Prázdninového krajánka Rádia Blaník patřil toulkám po středních Čechách. Pepa zavítal do Koněpruských jeskyní a zjistil, že tam žijí netopýři. Poté nemohl vynechat hrad Karlštejn, kde můžete obdivovat české korunovační klenoty a další relikvie. Horký letní den zavedl našeho krajánka i k lomu Velká Amerika, kterému se přezdívá český Grand Canyon. Ale pozor, je k němu zakázaný přístup! Na závěr ještě zavítal do Aquaparku Beroun, kde se vyřádí dospělí i děti. Krajánek objel všechna tato místa krásným autem od Přerost a Švorc Auto.

Koněpruské jeskyně
Druhý den Prázdninového krajánka 2020 rovná se nová zajímavá místa po naší zemi a další tipy na výlety. Naší první zastávkou byly Koněpruské jeskyně. Už jste tam byli?
Koněpruské jeskyně jsou, díky své rozloze, největším jeskynním systémem v Čechách. Jedná se o unikátní fenomén, kde se nachází také naleziště prvohorních zkamenělin a ve středověku tady byla dokonce tajná dílna padělatelů mincí. Dnes byste tu našli i přísně chráněné netopýry, ovšem pozor, do jeskyní je možný vstup pouze s průvodcem.

Živý vstup zde: 

Hrad Karlštejn
Gotický skvost a povinná zastávka pro všechny Čechy. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty, ale i svaté relikvie nebo Velkou věž s krásným výhledem.
Karlštejn patří k nejnavštěvovanějším památkám a mohli bychom ho klidně zařadit mezi divy Česka. Zajímavá je i jeho studna, která je hluboká 80 metrů. Nemá vlastní pramen a voda se sem přivážela z blízkého potoka. Dělníci, kteří studnu kopali a o potoce věděli, byli následně popraveni. To proto, aby nepříteli nemohli vyzradit tajemství a ten pak případně vodu neotrávil.

Živý vstup zde: 

Lom Amerika
Velká Amerika je asi nejznámějším českým zatopeným lomem. Točil se tady Limonádový Joe a byla to také někdejší cílová zastávka nepohodlných politických vězňů. 
Přezdívá se mu Český Grand Canyon a přesto, že je k němu zakázaný přístup, vápencové lomy, jejich labyrinty a křišťálově čistá voda stále lákají turisty, potápěče i trempy. K tomuto místu se také vážně několik legend a dokonce tu prý i straší!
Živý vstup zde: 

Aquapark Beroun
Léto je v plném proudu, a tak jsme nemohli na naší dnešní poslední zastávce minout Aquapark Beroun. Vyžití tady najdou jak rodiny s dětmi, a to i s těmi nejmenšími, tak i sportovní plavci.
Je to také místo pro relaxaci. Nachází se tu parní lázně, vířivka, sauny a vynechat byste neměli ani tobogány, skluzavky, Kneippův chodník nebo jeskyně s vlnobitím. Brzy bude také nově otevřena venkovní část a rozhodně je na co se těšit!