MENU

Prázdninový krajánek - KUTNOHORSKO, KOLÍNSKO

Prázdninový krajánek - KUTNOHORSKO, KOLÍNSKO
S novým týdnem vyrazil na své cesty Prázdninový krajánek rádia Blaník Pepa Černý. Tentokrát vyrazil na Kutnohorsko a Kolínsko. Jeho první zastávkou byl Chrám svaté Barbory, který je s historickým jádrem Kutné Hory na seznamu UNESCO. Pak vyrazil na Bedřichova Vyhlídka, která vznikla na místě důležité bitvy Sedmileté války. V Uhlířských Janovicích navštívil muzeum Babiččiny kočárky. A nakonec si udělal výlet na Hrad Český Šternberk, který patří k nejstarším hradům u nás.
Krajánek objel všechna tato místa krásným autem od Přerost a Švorc AUTO. A zítra vyrazí na další cesty.
INTERAKTIVNÍ MAPU NAVŠTÍVENÝCH MÍST SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE: http://krajanek.radioblanik.cz/
PREROST_A_SKODA
Chrám sv. Barbory 
Tento klenot pozdní gotiky najdeme v Kutné Hoře. Unikátní stavba spolu s historickým jádrem města jsou také zapsány na seznamu UNESCO. Podle historických pramenů měl být chrám původně až dvojnásobně větší. Momentálně uvnitř najdete také výstavu s názvem Pod ochranou tvou, která představuje vzácné exponáty, které jinak nejsou k vidění. Součástí jsou i úkoly pro dětské návštěvníky. 
Živý vstup: 
 
Bedřichova Vyhlídka 
Rozhledna je umístěna na významném místě, kde roku 1757 probíhala Bitva u Kolína - důležitá bitva Sedmileté války. Proti sobě válčila vojska Marie Terezie a Pruského krále Fridricha II. Přesto, že měl král z kopce Bedřichov na vojska skvělý výhled, válku prohrál. Na tomto místě nyní najdete památník a druhým rokem také vyhlídku, která je 14 metrů vysoká, vstup je zdarma a přístupná je celoročně. 
Živý vstup:
 
Babiččiny kočárky 
Historické kočárky, panenky i doplňky. To vše najdete v muzeu Babiččiny kočárky v Uhlířských Janovicích. Babiččiny kočárky byly původně rozsáhlou sbírkou. Nyní ale máte možnost vidět dvě expozice, kdy druhá je v Ratajích nad Sázavou, a můžete se podívat na styl bydlení z roku 1935Najdete tu i domečky pro panenky nebo oblečky z dob minulých. 
Živý vstup: 
 
Hrad Český Šternberk 
Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům u nás. Založen byl kolem roku 1241 a je až dodnes rodovým sídlem Šternbergů. V rámci prohlídky uvidíte 15 bohatě zařízených pokojů, včetně Rytířského sálu, a nahlédnout můžete i do pracovny otce současného majitele. Kromě expozice na vás čeká i hladomorna a nádherný výhled na Posázaví.  
Živý vstup: