MENU

Prázdninový krajánek - PARDUBICE

Prázdninový krajánek - PARDUBICE

Prázdninový krajánek Rádia Blaník Pepa Černý měl dnes opět napilno. Vyrazil do města Pardubice a návštěvu zahájil u hejtmana Martina Netolického, který vede Pardubický kraj . Cílem jeho návštěvy byla i Larischova Vila, které se říká Pardubický zámeček. V současnosti se rekonstruuje.
Také navštívil Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara, kde mají letouny od roku 1903. A nemohl vynechat ani Hrad Kunětická hora.
Nakonec ještě zajel do Mnichovic, kde výherkyni Martě předal 7.5 kilovou šunku od Le&Co. Byl to prostě perný den. 😊
Krajánek objel všechna tato místa krásným autem od Přerost a Švorc AUTO. A zítra vyrazí na další cesty.
INTERAKTIVNÍ MAPU NAVŠTÍVENÝCH MÍST SI MŮŽETE PROHLÉDNOUT ZDE: http://krajanek.radioblanik.cz/

LOGA_PARDUBICE

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický 
Pardubice jsou proslulé perníkem, koňskými dostihy a motocyklovými závody. K vidění je toho ale mnohem víc. Naše první návštěva odstartovala v Larischově vile, které se později budeme ještě věnovat, a to s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým. S tím jsme si shrnuli nejen změny po koronavirové krizi ale i to, na co se mohou návštěvníci i místní těšit. Pardubický kraj má spoustu řek a rybníků, renesanční zámky a rozhodně byste ho neměli minout. 

Larischova vila 
Nebo také Pardubický zámeček teď zažívá svou velkou rekonstrukci. Obklopuje ho velký park a tato vila dříve sloužila majitelům k rekreaci. Pojí se s ní ale temné období během druhé světové války. Bylo zde popraveno 194 českých občanů, převážně z Pardubic a okolí, a jeden den roku 1942 byl vyhrazen pro popravy obyvatel obce Ležáky, které se konaly po tzv. heydrichiádě. Obyvatelé Ležáků, včetně třinácti dětí,  byltaké Larischově vile vězněni ve sklepení. Na tomto místě vzniká pietní místo, kam lidé mohou přijít zapálit svíčku a plánuje se zde vybudování památníku, expozice a interaktivní informace pro návštěvníky. 

Letecké muzeum Ing. Jana Kašpara 
Muzeum letectví v Pardubicích nabízí jedinečnou podívanou v podobě letounů od roku 1903 a součástí jsou i vojenské letouny z první i světové války z Francie,  Anglie či Německa. Součástí je i expozice, která vás provede počátky letectví v Pardubickém kraji. Vyzkoušet si můžete také let na trenažéru, ať už ve stíhačce, válečném letadle nebo třeba na drakovi. Otevřeno mají vždy od úterý do neděle od 9 do 16 hodin. 

Hrad Kunětická hora 
Pozdně gotický hrad, který vznikl na přelomu 15. a 16. století,  patřil slavnému rodu Pernštejnů. Některé stavby zažily ale zažili ještě husitské války a zmínit bychom určitě mohli i třicetiletou válku, kdy došlo k velkému poškození hradu. Nemusíte se ale bát, tato památka má hodně co nabídnout a využít můžete jak průvodce, tak i procházku po vlastní trase. K tomuto místu se dokonce vztahuje i legenda o tom, že se Kunětická hora jednou do roka otvírá a můžete zde najít poklad.  

Předání šunky 
Dnes jsme se vydali na místo, kde se narodilo naše rádio. Z Mnichovic poslala posluchačka Marta rýmovanou sms, kde mimo jiné stálo, že celé léto poslouchá Rádio Blaník,  a tak jsme se jeli přesvědčit. Na místo jsme se vydali, paní Martu našli, a výhra jí udělala velikou radost. Budou slavit výročí svatby, manželovi narozeniny,  a tak šunka přijde vhod! Gratulujeme!