Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

Třicetiletá válka na hradě Svojanov

Třicetiletá válka na hradě Svojanov

Na srpnovém výletnickém menu nechybí ani připomínka nejvleklejšího válečného konfliktu všech dob. Hrad se navrátí o několik století zpět do doby, kdy se v jeho okolí potulovaly hordy vojáků, kteří rabovali, dobývali, vraždili. Kromě řinčení mečů a vůně střelného prachu nebudou chybět ani tanečnice, bubeníci, šermířské potyčky, či scénky. Program už tradičně připravil letohradský spolek Honorata. Zaškrtněte si ve svých kalendářích dny 20. a 21. srpna 2022. To je pravý čas pro třicetiletou válku na Svojanově a vy můžete být u toho!

  

Milovníci historie nepřijdou po dobu těchto akcí ani o komentované prohlídky celého empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Podívat se budou moci rovněž do středověkých sklepení, opředených legendami a pověstmi, do mučírny a domu zbrojnošů. Přístupné jsou stále i hradební ochozy, hláska a gotická zahrada s vyhlídkovými altány.

  

Také v srpnu jsou na hradě k vidění všechny tři výstavy, které správa pro letošní výletnickou sezonu nachystala. V galerii v předhradí jsou dvě. Velká multimediální expozice Rudolf II. - král a císař a Století Karla Otčenáška o lidmi oblíbeném arcibiskupovi. Prohlídková trasa A je pak doplněná výstavou korzetů a šněrovaček. Všichni se tak mohou podívat, co nosily dámy pod šaty koncem 19. a začátkem 20. století.

  

V srpnu má hrad Svojanov brány dokořán od 9 do 18 hodin, a to každý den včetně pondělí.