Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

V Česku roste zájem o ekologické pohřby

V Česku roste zájem o ekologické pohřby

Ekologie, to je slovo, které prostupuje do všech oblastí našeho života a nevyhýbá se ani okamžiku, kdy z tohoto světa odcházíme. Trendem se stávají netradiční a hlavně ekologické pohřby. Čím dál více lidí touží po jiném přístupu k poslednímu rozloučení se zesnulým, než jaký nabízí běžné pohřební služby.

Letos na podzim začne v Česku fungovat zbrusu nová služba, která zájemcům nebude nabízet neosobní obřady v krematoriích, barokní rakve nebo smuteční kytice, ale nabídne možnost posledního rozloučení přesně podle představ pozůstalých a na místě, které bylo zesnulému blízké.

Mnozí lidé ještě za svého života přemýšlejí o způsobu, jak bude s jejich ostatky naloženo. Přibývá lidí, kteří chtějí spočinout na přírodním hřbitově v ekologické schránce. A možnosti už u nás existují. Je možné nechat své zpopelněné tělo uložit v papírové urně ke kořenům už rostoucích stromů. Takových míst u nás navíc přibývá. Kromě pražského Lesa vzpomínek se letos otevře brněnské Údolí vzpomínek, Krajina vzpomínek v Říčanech a chystá se i podobný projekt v Beskydech.

K rozptýlení popela zesnulého stačí v ČR pouze souhlas majitele pozemku.

 Text: Jirka Svoboda