Rádio Blaník
Rádio Blaník
22:00 - 05:00
MENU

REPORTÉR RADIOPODCAST - RADEK ŠPICAR A HELENA HORSKÁ

 
Tentokrát si moderátoři MARKÉTA RACHMANOVÁ a ROBERT ČÁSENSKÝ pozvali k rozhovoru dva ekonomické experty,  viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu Radka Špicara a Helenu Horskou,  hlavní ekonomku Raiffeisenbank 
  • Jak je na tom po Covidu reálně česká ekonomika? 
  • Proč byla chyba se době epidemie spolehnout na stát? 
  • Kdo zaplatí účet za gigantické zadlužení státu v době koronaviru? 

 

O hostech podcastu: 

Radek Špicar je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge, kde pro něj ze školy dokonce posílali taxík. V  minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku, pracoval na vysoké pozici ve Škoda Auto,  v současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu. Na to, že jak o sobě říká, postrádá ambice, docela výkon. V akademické oblasti se věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii. Není to ale žádný kancelářský teoretik, bez vázanky ho potkáte častěji než s ní. Prostě fajn kluk ze sídliště, který to díky své hlavě dotáhl fakt daleko. Jeho mottem je – stejně jako u Karla Schwarzenberga, Nic vyžadovati, nic odmítati. 

Helena Horská studovala na Vysoké škole ekonomické v Praze a v Institutu světové ekonomiky v Kielu. Je hlavní ekonomkou Raiffeisenbank. K tomu píše knihy a také učí. Kdybyste se teď ptali, jak to stíhá, doplníme, že je vdaná, má dvě děti a mezi její koníčky patří literatura a sport. Je členkou občanské iniciativy KoroNERV-20, která nabízí své odborné zkušenosti a hledá cestu ven ze současné covidové krize. Velmi dobře vidí vládě a státu pod prsty – a bez příkras umí přeložit politická prohlášení do reálných dopadů na naše peněženky. Jak říká – chybou roku 2020 bylo spolehnout se na stát. 


Ve třetím díle si moderátoři MARKÉTA RACHMANOVÁ a ROBERT ČÁSENSKÝ pozvali k rozhovoru ROBERTA PLAGU, ministra školství, který má za sebou pro pedagogy přelomové dva roky.

  • Jak se pandemie koronaviru promítne do budoucnosti českého školství?
  • Bude testování na viry pevnou součástí docházky?
  • Jak moc se přesune české školství do online prostoru?

 

O hostu podcastu:
Robert Plaga má 43 let, je z Ivančic, a stejně jako kdysi Vladimír Menšík odjel dělat kariéru do Prahy. Ne jako komik, ale jako ministr školství, což jak všichni ví, jsou profese zcela rozdílné. Je ženatý, má dvě děti, jedna holčička je aktuálně ve druhé třídě, to znamená, že ještě nezažila normální školní rok. Učitelství nikdy nestudoval, na základní a střední škole neučil, o to víc ho možná mají pedagogové rádi. Postavili se za něj ve chvíli, kdy ho chtěl Andrej Babiš odvolat. Je s podivem, že o to premiér usiloval, protože on jako PANNA by k Rakovi Plagovi měl mít vztah více než kladný. Podle horoskopu jsou oba jemní a klidní. a jejich láskyplný vztah spojený se vzájemnou úctou a ohleduplností jim vydrží dlouhá léta. O koníčcích Roberta Plagy se mnoho  neví, ale protože musel nedávno na operaci po pádu z kola, soudíme, že rád jezdí na kole.

 


Ve druhém díle REPORTÉR RADIO PODCASTU si Matkéta Rachmanová s Robertem Čásenským povídali se dvěma vlivnými zástupci české kultury. K tomu prvnímu chodí diváci v obleku a divačky v lodičkách, ke druhému všichni spíš v džínách a tričku. Přesto mají ředitel Národního divadla Jan Burian a hudební promotér David Gaydečka spoustu společných témat. Poslechněte si NÍŽE, jak oba vidí současný stav i blízkou budoucnost české kultury.
 

V prvním díle REPORTÉR RADIO PODCASTU si Matkéta Rachmanová s Robertem Čásenským pozvali epidemiologa Petra Smejkala. Ptali se jej, kdy budeme moci do barů, jak mu přátelé vyčítají spolupráci s Babišovou vládou, zda by šel by do bezplatné pomoci státu znova nebo jak se připravit na další pandemie. Všechny díly REPORTÉR RADIO PODCASTU  s MARKÉTOU RACHMANOVOU a ROBERTEM ČÁSENSKÝM si můžete pustit níže. 

Epizody

Datum Název
19. 7. 2021 REPORTÉR RADIOPODCAST - Radek Špicar a Helena Horská
2. 7. 2021 REPORTÉR RADIOPODCAST - Robert Plaga
25. 6. 2021 REPORTÉR RADIOPODCAST - JAN BURIAN A DAVID GAYDEČKA