MENU

CESTA DO CHORVATSKA - NA CO SI DÁT POZOR?

Lifestyle
CESTA DO CHORVATSKA - NA CO SI DÁT POZOR?

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější destinace pro letní dovolenou. Na co si dát pozor na silnicích, v památkových zónách nebo na plážích? Kdy zbystřit při výběru z bankomatu nebo při placení v restauracích a obchodech? Čtěte pozorně.

 

Doklady, které budete potřebovat

Zatímco při cestách po ČR už můžete doklady nechat klidně doma, při výjezdu do zahraničí si je zase vezměte s sebou.  Na cestu do Chorvatska budete potřebovat platnou občanku a řidičák, zelenou kartu jako doklad o pojištění a také malý technický průkaz. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte na jejich cestovní pas, domácím mazlíčkům pak přibalte evropský petpas.

 

Platby, bankomaty, kurzy

Od loňského roku je platební měnou v Chorvatsku euro, takže již nemusíte do směnárny pro kuny. Výběry z bankomatů mohou být však oříškem. Pravidla totiž nejsou jednotná, a zatímco někteří mohou vybírat v klidu zadarmo kdekoli, jiní se musí připravit na drobný poplatek. Banky každopádně radí vybírat ideálně z těch bankomatů, které jsou umístěné přímo na pobočkách bank. Největším rizikem jsou při výběru z bankomatů takzvané surcharge fees či access fees, tedy poplatky samotných provozovatelů bankomatů. Činit mohou desítky až stovky korun. Banky je navíc nemohou nijak ovlivnit. Tento poplatek však musí klient na bankomatu vždy ještě před samotným výběrem potvrdit, takže se vyplatí pečlivě sledovat údaje uvedené na displeji bankomatu a v případě, že se tam poplatek objeví, zkusit využít bankomat jiného poskytovatele, případně u obchodníků raději platit přímo kartou.

 

Banky upozorňují také na službu Dynamic Currency Conversion se zkratkou DCC, která se překládá jako dynamická konverze a objevit se může jak na bankomatu, tak i na platebním terminálu pro platbu kartou. Jde přitom o poměrně lákavě vypadající nabídku, platba se totiž automaticky převádí na české koruny. Problém spočívá v tom, že kurz stanovuje provozovatel terminálu nebo bankomatu a bývá téměř vždy vyšší než ten, který by následně použila banka při zaúčtování provedené platby bez DCC. Při placení v zahraničí je proto lepší platit vždy v cizí (místní) měně.

 

Pozor na obecní vyhlášky


V některých oblíbených letoviscích platí nový zákon o obecním pořádku, podle kterého má policie právo pokutovat sumou 150 EUR každého, kdo požívá na veřejnosti alkohol nebo je mimo pláž jen v plavkách či ve spodním prádle. 

 

Za volantem můžete mít do 0,5 promile, ale jenom pokud vám je více než 24 let

Na rozdíl od ČR platí v Chorvatsku tolerance na alkohol za volantem. Samozřejmě jen v omezeném množství. Povolená hodnota je 0,5 promile. Neplatí ale pro všechny, výjimku mají profesionální řidiči, řidiči mladší 24 let a řidiči vozidel nad 3,5 tuny. Je také dobré vědět, že pokud spácháte jakýkoliv dopravní přestupek, tak i navzdory toleranci musíte počítat s pokutou 100 EUR. Za překročení tolerovaného množství alkoholu potom platí přísné postihy.

 

Zdroj: ASPEN. PR s.r.o.

 

 

Autor článku:
Ivanna Balkovska, redaktorka, zprávařka, redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti, a hlavně užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Útoč láskou
IVETA BARTOŠOVÁ
Útoč láskou - IVETA BARTOŠOVÁ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Blues
KATAPULT
Blues - KATAPULT
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
I Can See Clearly Now
JOHNNY NASH
I Can See Clearly Now - JOHNNY NASH
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.