Den památky obětí komunistického režimu
Každý rok 27. června si připomínáme Den památky obětí komunistického režimu. Tento významný den byl vyhlášen 10. února 2004. Je určen na památku obětí československého komunistického režimu.
Dne 27. června 1950 byli po politickém procesu v Praze na Pankráci popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.
Proces s Miladou Horákovou byl prvním a zároveň jediným politickým procesem v Československu, při němž byla popravena žena. Další čtyři obžalovaní dostali doživotí a pět dalších obžalovaných obdrželo tresty od 20 do 28 let vězení.
Mnoho významných osobností, jako například Albert Einstein nebo Eleanor Rooseveltová, se snažilo získat milost pro JUDr. Horákovou. Neúspěšně.
Od roku 1948 bylo v Československu za politické trestné činy popraveno 248 osob, přičemž nejvíce poprav se uskutečnilo v první polovině padesátých let. Poslední politická poprava byla provedena v roce 1960. Mnohem více obětí zahynulo v důsledku zanedbané povinné péče v internačních táborech, komunistických vězeních, zadržovací vazbě a při pokusu o překročení státních hranic.
Na Slovensku připadá tento památný den na 24. června a připomíná událost z roku 1954, kdy Silvester Krčméry přednesl svou závěrečnou řeč před Vojenským soudem v Trenčíně.
Komunistické režimy po celém světě mají na svědomí miliony obětí.
Pamatujme na ty, kteří trpěli a umírali pod komunistickým režimem, a připomínejme si jejich osudy nejen v tento významný den.