Top vánoční filmy pro rodinný večer
Vánoční období je ideální obdobín na to, zabalit se do deky, dát si horkou čokoládu a pustit si něco pěkného. Proto jsme si pro vás dnes připravili seznam pěti oblíbených českých vánočních filmů, které stojí za zhlédnutí:
Pelíšky (1999)
Režie: Jan Hřebejk
Kdo by neznal Pelíšky? Tragikomedie odehrávající se na konci 60. let minulého století, která zobrazuje každodenní život dvou rodin a jejich vzájemné vztahy během Vánoc. Film je známý svým jemným humorem a nostalgickou atmosférou, ale také hořkou kritikou represivního komunistického režimu. Hlášky z pera scénáristy Petra Jarchovského zlidověly natolik, že se dnes používají, aniž by lidem docházelo, že jsou vlastně z Pelíšků. Většina záběrů pochází z malebných pražských Košířů, slavná scéna s „mužem s koženou brašnou“ se točila u skalami obehnaného jezírka v Prokopském údolí, budovu školy si zahrála Fakulta Tělesné Výchovy a Sportu ve Vokovicích.
S tebou mě baví svět (1983)
Režie: Marie Poledňáková
Ikonická česká komedie o třech kamarádech, kteří se vydají na hory, ale jejich plánovaná pánská jízda se změní, když jim manželky přibalí děti. Apalucha a Ydykseb, neboli Chalupa v Beskydách je příležitostí pro herecký koncert Pavla Nového, Václava Postráneckého a Júliuse Satinského a opět zde zazní spousta dnes už lidových hlášek. Klasikou je také titulní píšnička „Sladké mámení“, kterou zpívá postava jedné z manželek. Hraje jí Zdena Studenková, zpívá ale samozřejmě sama Helena Vondráčková. Zajímavostí je, že Zdena Studenková (narozená v Bratislavě) je v originále předabovaná do češtiny Naďou Konvalinkovou. Nedokázala totiž mluvit česky bez přízvuku, na rozdíl od Satinského, který dabing nepotřeboval.
Tři oříšky pro Popelku (1973)
Režie: Václav Vorlíček
Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není... Klasická pohádka o Popelce, která díky třem kouzelným oříškům zažije nezapomenutelná dobrodružství a najde lásku. Připravte se na kouzelnou atmosféru a krásné zpracování. Film vznikl v československo-německé koprodukci a i za hranicemi oponou se stal velmi oblíbeným. Z původně hororové pohádky Boženy Němcové se stala romantická pohádka, ale natáčení mnohdy snadné nebylo - zejména proto, že místo původního letního natáčení se děj přesunul do zimy, protože východoněmečtí filmaři měli v prosinci a lednu volných několik set filmařů. Byly ale problémy se sněhem - nejdřív nebyl vůbec a ten umělý značně zapáchal, potom ho naopak napadlo příliš mnoho a nedalo se dostat do lesů.
Anděl Páně (2005)
Režie: Jiří Strach
Pohádka o andělovi Petronelovi, který je poslán na zem, aby pomohl dobré duši, ale místo toho spíš sám potřebuje pomoct. Ivan Trojan a Jiří Dvořák vás nenechají ani na chvilku odtrhnout oči od obrazovek. A nezapomeňte, že Anděl Páně má i pokračování! První díl se natáčel na hradech Kašperk, Křivoklát, Český Šternberk, točilo se i na Šumavě u Černého jezera a také v kostele sv. Mořice v Anníně.
S čerty nejsou žerty (1984)
Režie: Hynek Bočan
Pohádka o čertovi, který se zamiluje do princezny a rozhodne se stát člověkem, aby ji mohl získat. Klasika, která nikdy neomrzí. A opět - kolik hlášek z téhle legendární pohádky jste v minulém roce bezděky použili? Máchale, spadlo ti to! Asi vítr, nebo co! Je to rebel! Natáčení filmu provázely trable s pyrotechnikou, nakonec musela vypomoct armáda. I tak došlo k několika přešlapům, na Ondřeji Vetchém při jedné ze scén v pekle (natáčelo se v jeskyních nedaleko obce Sloup v severních Čechách) vzplál kostým a musel do nemocnice. Petr Nárožný v ikonické scéně s opilým kaprálem ulomil dveře kočáru omylem - potíž byla, že šlo o cenný historický exemplář. Jeho majitel to oplakal. Scény z nádvoří kasáren vojenské posádky, které vypadají jako na historickém venkově, se natáčely v Praze - na statku Bulovka na rozhraní Košířů a Jinonic.
Ať si vyberete jakkolov, užijte si pohodový večer s těmi, které máte nejradši. Přejeme vám krásné a klidné svátky plné pohody, lásky i skvělých filmových zážitků!