Český červený kříž: Síla lidskosti už 160 let
.webp?ts=)
Historie Červeného kříže sahá až do roku 1863, kdy švýcarský obchodník Henry Dunant založil hnutí Červeného kříže. Zažil tehdy krutou bitvu u Solferina v Itálii a rozhodl se pomoci raněným vojákům. Brzy se přidala i vláda, dobrovolníci a významné osobnosti tehdejší doby.
Zpočátku šlo čistě o zdravotnickou pomoc – Červený kříž tak stál u zrodu dnešní zdravotnické záchranné služby. Dnes jejich pomoc využije každoročně až 380 milionů lidí po celém světě. Dobrovolníci jsou k dispozici během válek i přírodních katastrof.
Češi se k hnutí připojili pět let po jeho vzniku ve formě „Vlasteneckého pomocného spolku“, ale samostatný Československý červený kříž byl oficiálně založen až po vzniku republiky. Jeho členové pomáhali při mimořádných událostech, například během povodní v letech 1997 a 2002. Aktivně se zapojují do výuky první pomoci i do propagace bezplatného dárcovství krve.
V zahraničí Červený kříž poskytuje humanitární pomoc například v Sýrii nebo se podílí na stavbě zdravotnických zařízení, jako je například středisko v Nepálu.
Proč si právě dnes připomínáme Mezinárodní den Červeného kříže? Toto datum není spojeno s koncem druhé světové války, ale se dnem narození zakladatele Henryho Dunanta.
Dnes Červený kříž funguje ve 190 zemích světa a součástí organizace je přibližně 17 milionů dobrovolníků.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK