Den, kdy byl objeven Tutanchamon
Na začátku 20. století si všichni mysleli, že většina egyptských hrobek je už dávno objevena – až na jednoho britského archeologa, který ve známém Údolí králů kopal už třináctým rokem. Nakonec dostal ultimátum, že další peníze už nedostane, a tak ho čekal poslední výkop.
A ono to opravdu vyšlo. Na místě, kde měli postavenou chatrč, našli chodbu, pak schody, pak zapečetěné dveře – a tam na ně čekal jeden z nejvýznamnějších archeologických objevů všech dob. Moment, který vešel do dějin, archeolog popsal ve svém deníku tak, že prostě prorazil dveře. Všude byla tma, pochopitelně, ale když rozsvítil baterku, spatřil nejrůznější předměty navršené na sobě. Byl to úžasný zážitek a zároveň nález, jehož součástí byla více než 3000 let stará pohřební výbava a jméno na ní: Tutanchamon.
Tutanchamonovi následovníci ho z mocenských důvodů prakticky vymazali z historie, takže o jeho existenci se toho mnoho nevědělo. Zemřel už v 19 letech a jeho hrobka byla na tehdejší poměry poměrně malá, se čtyřmi místnostmi, protože se nestihla dokončit. Ostatní faraonové měli hrobky s mnoha desítkami místností, ale také podstatně více vykradené. Tato hrobka však byla nacpaná k prasknutí a její vyklízení trvalo několik měsíců.
Mimochodem, během tohoto procesu záhadně zemřel investor, který celý projekt dlouhá léta financoval, což vedlo ke vzniku pověstí o „faraonově kletbě“. Novinářská senzace byla na světě a začalo se psát, že každý, kdo do hrobky vstoupí, brzy zemře.
Archeolog se ale odradit nenechal a nakonec o tři roky později, v poslední místnosti, která byla celá ze zlata, našel mumii Tutanchamona. Jeho zlatá maska je dodnes považována za jeden z nejslavnějších archeologických předmětů vůbec.
A co ten archeolog? Kletba ho naštěstí nezasáhla.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK