Den komárů
I když už vás někdo možná někdy přesvědčoval, že vás komáři štípou víc, protože máte sladší krev, není tomu tak. Komár kvalitu krve bez bodnutí nepozná. Naopak ho ale přitahuje teplo. Vyšší teplota a chemické látky vylučované potem ho lákají ještě víc.
U nás máme kolem 50 druhů komárů a letošní počasí je pro ně bohužel naprosto ideální – střídá se teplo a déšť, a když se pak večer ocitnete někde v přírodě, mohou vás sežrat zaživa.
A hlavně proto, že na to mají promakaný systém, nestačíte je nikdy včas plácnout. Některá města proto pravidelně monitorují jejich líhniště a následně je hubí.
Ve světě však může komár představovat velké riziko. Přenáší onemocnění jako třeba malárii, západonilskou horečku, žlutou zimnici nebo japonskou encefalitidu. Tyto nemoci jsou u nás velmi výjimečné, ale komáři umí život znepříjemnit dokonale.
Vinit z toho však můžete jen samice, které krev potřebují pro tvorbu vajíček. Na rozdíl od nich samci přežívají jen z rostlinných šťáv. Největším zabijákem světa je tedy komár – ročně zabije klidně milion lidí. Samotná malárie podle některých propočtů zabila až polovinu lidí, kteří kdy na zemi žili.
Dnešní světový den komárů si připomínáme hlavně díky objevu britského lékaře, který zkoumal způsoby přenášení nemocí komáry.
A já už raději končím, protože mám celou dobu pocit, že po mně něco leze.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK