MENU

Historie klobouků

Svět podle Samiry
Historie klobouků
Zdroj fotografie: Rádio Blaník

Je několik věcí, které vznikly pro svou praktičnost a později se z nich stal trend. Klobouky a obecně pokrývky hlavy nejsou žádnou výjimkou.

V poměrně nedávné minulosti klobouky dokonce určovaly společenské postavení a byly doby, kdy bez klobouku nebylo vhodné vůbec vyjít na ulici. Smeknutí klobouku tehdy nahrazovalo pozdrav.

Třeba v Mezopotámii byste narazili na turbany, v Egyptě zase na černé paruky á la Kleopatra. V antice se nosily čepice i na spaní. No a třeba ve starověkém Římě byl klobouk symbolem svobody – otroci museli chodit bez něj.

Později, v období gotiky, se objevovaly barety, kápě anebo takový ten klobouček, který nosila Bílá paní. Byl to typicky ženský doplněk a některé z nich měly až šedesát centimetrů na výšku. V baroku se pak objevovaly i klobouky s liščím ocasem.

Historické kloboučnické zajímavosti najdeme i u nás v Česku. U mužských krojů se podle čepice poznalo, zda je dotyčný svobodný, a stejně tak u žen, které po svatbě nasadily na hlavu šátek či čepec. Tomuto procesu se říkalo čepení. Za socialismu to ale všechno tak nějak vyšlo z módy a dodnes se to vlastně moc nevrátilo – když tedy opomeneme zimní čepice a kšiltovky. Výjimkou je třeba Velká pardubická, což je doslova svátek pokrývek hlavy.

Mimoto byste našli slušnou sbírku klobouků i u britské královské rodiny, protože klobouk ukazuje, že máte doma také dost místa, kam ho můžete umístit. No a z našich vod mě napadá třeba herec Jan Přeučil.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Až mě zachráníš
ANNA K.
Až mě zachráníš - ANNA K.
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Dej mi pusu
ALICE SPRINGS
Dej mi pusu - ALICE SPRINGS
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
You Might Think
Cars
You Might Think - Cars
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.