Jak se mění trend v počtu sourozenců
.webp?ts=)
Ach, ta sourozenecká láska. To je tak, když chcete v dětství opičku, ale místo toho vám sdělí, že budete mít sestřičku. Ono to tenkrát vyšlo skoro nastejno.
Nejeden z vás si určitě vzpomene na léta šikany nebo šikanování ve stylu: „Chceš ven? Tak ale vem ségru s sebou!“ Rvačky, hraní si na kadeřnici, tajné ujídání sladkostí po Mikuláši, žalování a tak. Dříve bylo celkem běžné, že jste těch sourozenců mohli mít i klidně deset, zatímco jedináčci byli spíše ojedinělou záležitostí.
Tenhle trend se pomalu obrací. Také ve srovnání s předchozími generacemi se zvětšuje věkový rozdíl mezi sourozenci. A na jednu ženu dnes průměrně připadá asi 1,5 dítěte. Prvorozenost byla historicky něčím významným, už jen podle Bible má prvorozený syn dostat dvojnásobek dědictví. Zrovnoprávnělo se to až ke konci 19. století.
Také vyšly nějaké studie, které se zaměřují právě na rozdíly ve výchově u starších sourozenců, kterým se než přišel na svět další člen rodiny, věnovalo 100 % času. Tyhle studie tedy říkají, že starší sourozenci jsou pak častěji zodpovědnější, dominantnější a sebevědomější. Druhorození pak zase bývají diplomatičtější a přizpůsobivější, a nejmladší pak označují za takové sympatické pohodáře, kteří umí okouzlit okolí.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK