MENU

Karel IV.

Svět podle Samiry
Karel IV.

Karel IV. a jeho třetí manželka Anna Svídnická, o které jsme nedávno mluvili, měli syna Václava IV. A protože číst historii je kolikrát lepší než bulvár, a navíc si u toho nepřipadáte tak blbě, protože vás prostě zajímá, kdo, kde, s kým, že jo, podíváme se dnes na jeho život.

Korunovali ho na krále, když mu byly 2 roky, a sami, pokud máte děti, asi víte, co takový dvouletý potomek dokáže, nebo nedokáže. Ale pravdou je, že zrovna v případě Václava to nebylo o moc lepší, ani když začal vládnout. To mu bylo 17. Fakt ale je, že zemi nepřebíral v úplně dobré kondici, kdy ve vzduchu byla cítit blížící se politická krize, ale také to, že se nikdy pořádně vládnout nenaučil a ani ho to vlastně nebavilo. Spíš se řídil tím, že nejdůležitější není to, co děláš, ale jak u toho vypadáš. A taky, že každý problém se dá vyřešit tím, že odjedeš na lov. Také žízeň nehasil úplně vodou a celkově mu chyběla nějaká ta autorita.

Co se ženských týče, první manželku, která byla o něco starší, dostal už v 9 letech. Je tedy jasné, že z toho nemohl být příliš nadšen. Když Johana Bavorská později zemřela, místo aby šel na její pohřeb, odjel na hrad Žebrák. Údajně nešlo o přirozenou smrt, což vedlo k mnoha dalším spekulacím. Druhou ženou pak byla také Bavorská, ale Žofie, neteř první manželky. Obě manželství zůstala nakonec bezdětná.

Naopak miloval zvířata, což možná ocení nejeden z vás. Jeho šelmy musely na jeho příkaz mít denně čerstvé maso, a to té nejlepší kvality, možná ještě lepší než k obědu u královského dvora.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
In The Heat Of The Night
SANDRA
In The Heat Of The Night - SANDRA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Tam u nebeských bran
MICHAL TUČNÝ
Tam u nebeských bran - MICHAL TUČNÝ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Do Wah Diddy Diddy
MANFRED MANN
Do Wah Diddy Diddy - MANFRED MANN
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.