Korunovační klenoty
Nevyčíslitelná hodnota, symbol moci a tradice, který lidé obdivují už po staletí. Sestávají z královského žezla, jablka, korunovačního roucha a především Svatováclavské koruny, která je čtvrtou nejstarší korunou v Evropě.
Nechal si ji vyrobit Karel IV. pro svou korunovaci, která se konala o rok později. Většina z vás ji už určitě někdy viděla – je celá ze zlata, váží necelá 3 kila a zdobí ji velké drahokamy, včetně několika safírů, akvamarínu, rubínů, smaragdů a samozřejmě perel.
Za dobu své existence se korunovační klenoty hodně nacestovaly. Byly například na Karlštejně, na Pražském hradě, v Českých Budějovicích, ve Vídni, Žilině a nakonec opět ve Svatovítské katedrále. Dalo by se říci, že cestovaly skoro jako prázdninový krajánek.
Co se týče významu jednotlivých klenotů – koruna je jasná, ale co žezlo a jablko? Žezlo je symbolem světské moci panovníka, zatímco jablko symbolizuje svět, nad kterým vládne Kristus, a proto ten kříž na něm.
S korunovačními klenoty je také spojena legenda, která říká, že kdo si nasadí na hlavu korunu neoprávněně, zemře. Tato pověst se často spojuje s Reinhardem Heydrichem, který se s klenoty nechal vyfotografovat jako důkaz své moci. Jak to s ním dopadlo, všichni víme.
Dnes korunovační klenoty hlídá sedm zámků a každý klíč má někdo jiný – například prezident, primátor Prahy nebo předseda vlády. Jisté je, že se jedná o mimořádně zpracované unikáty, které jsou skvělou ukázkou renesančního zlatnictví a toho, jak vlastně vypadá poklad.
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK