MENU

nejzajímavější zápas šachů v historii

Svět podle Samiry
nejzajímavější zápas šachů v historii

Pro někoho jsou šachy koníčkem, pro jiného zase nudnou, zdlouhavou a hlavně složitou hrou. Pravdou je, že některé partie mohou trvat i několik let a hráč potřebuje umění předvídat, improvizovat a hlavně logicky přemýšlet.

Tuhle královskou hru známe už od 15. století a dnes je celosvětově uznávaným sportem. Nejvyhrocenější, nejskandálnější a asi nejzajímavější zápas v historii se odehrál v roce 1972. Označuje se za nejslavnější bitvu studené války a sledovali ho i ti, kterým šachy nic neříkají.

Sovětský svaz byl totiž v té době šachovým přeborníkem a nebyl nikdo, kdo by jejich šachisty porazil. Najednou se ale objevil jistý velmi kontroverzní Američan, James Fischer, který vyzval právě sovětského mistra světa Spasského.

Zápas se měl odehrát na Islandu, kam ovšem Fischer nedorazil, protože se mu výhra zdála nedostatečně atraktivní. Pomohl tomu londýnský bankéř, který částku zdvojnásobil, ale komplikace i tak pokračovaly.

Americký potížista první partii prohrál a na druhou nenastoupil kvůli televizním kamerám, které mu bránily se soustředit. Situaci paradoxně zachránil Spasský, který navrhoval přesunutí stolku. Možná to ho stálo vítězství, protože řešení této věci vyvedlo Spasského z míry.

Fischer začal najednou vyhrávat a do finále vstoupil s remízou. Nakonec vyhrál a Spasský mu poblahopřál. Američan se stal celebritou, titul už nikdy neměl potřebu obhájit, ale stal se z něj zahořklý podivín.

Po dvaceti letech si Fischer sám v odvetě zahrál a vyhrál, ale vzhledem k tomu, že se zápas konal v Jugoslávii, porušil americké embargo a byl trestně stíhán. Žil pak v několika zemích, ale občanství mu nakonec udělil až osudný Island.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK.

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Without You
MARIAH CAREY
Without You - MARIAH CAREY
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Schody z nebe
TEREZA KERNDLOVÁ
Schody z nebe - TEREZA KERNDLOVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Will You Love Me Tomorrow
SHIRELLES
Will You Love Me Tomorrow - SHIRELLES
Copyright © 2023 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.