MENU

Ping pong

Svět podle Samiry
Ping pong
Zdroj fotografie: Rádio Blaník

Možná pro hraní ping-pongu žádný skrytý talent nepotřebujete, přesto se ale najdou tací, kterým prostě nebylo dáno a ze sportovních aktivit neovládají ani to.

Vypadá to celkem jednoduše – dvě pálky, míček a stůl. Mimochodem, na amerických univerzitách se už od 50. let minulého století hraje jeho pivní verze (beer pong) a pořádají se v tom dokonce mistrovství světa.

Ale zpátky k tomu původnímu – a kam jinam než do Anglie. První sada na stolní tenis vznikla v roce 1890, pálky byly potažené pergamenem a míček byl z korku. To jenom kdybyste nevěděli, z čeho si to doma případně vyrobit – korek máme určitě všichni. Do té doby to hráli Angličané v saloncích pomocí knížek. Pak přicházely další vychytávky a ze salónní zábavy se stal sport.

První mistrovství světa bylo pak v roce 1927. Je mezi ping-pongem a stolním tenisem nějaký rozdíl? Podle hráčů ano, a rozdíl je právě v té pálce, tedy spíš v tom, čím je potažená. Na omak ty, co jsou více jako smirkový papír, jsou určené na ping-pong.

Tento sport se také řadí mezi nejrychlejší vůbec – před ním je badminton a squash. Letící míček u ping-pongu může mít rychlost až 170 km/h, a to hlavně asi s těmi hráči, kteří to neovládají – když jim to nejde, odrazí ho vzteky pryč.

Samotný název pak pochází ze zvuku, který při hře vydávají údery míčku. No a v Číně mají míček dokonce dvojbarevný.

Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Zažni
MIROSLAV ŽBIRKA
Zažni - MIROSLAV ŽBIRKA
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Kouzlo bílejch čar
VĚRA ŠPINAROVÁ
Kouzlo bílejch čar - VĚRA ŠPINAROVÁ
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Love Hurts
NAZARETH
Love Hurts - NAZARETH
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.