Státní vyznamenání
Každý doma máme nějaké to vyznamenání. Sice jen na vysvědčení a sice jen asi z prvního stupně základní školy, ale i tak mluvíme o úspěchu. Dnes je ale řeč o státních vyznamenáních, která se udělují za zásluhy, výsledky práce, úsilí a obranu vlasti nebo za hrdinské a jiné výjimečné činy.
No a to buď v podobě řádů anebo medailí. Takový řád se dá buď propůjčit, nebo udělit a jsou buď civilní, anebo vojenské. Ať je to tak nebo tak, vždycky je dává prezident. Kdo konkrétně si co zaslouží, o tom rozhoduje buď hlava státu, Poslanecká sněmovna, Senát nebo vláda.
Češi mohou nosit ale i státní vyznamenání z jiných zemí, například americkou Prezidentskou medaili svobody, francouzský Řád čestné legie nebo Spolkový kříž za zásluhy v Německu. Česko cizincům uděluje Řád Bílého lva.
Pokud zůstaneme u státních vyznamenání, tak například Anglie má takzvaný Podvazkový řád. Žádnou nemravnost však nečekejte, jedná se o čistě rytířskou záležitost. Legenda praví, že král Eduard III. kdysi na plese tančil s hraběnkou ze Salisbury a té upadl podvazek. Král ji chtěl ušetřit ponížení, a tak jej galantně vzal a nasadil na svou nohu. Ale dost o ostatních, co galantního jste dnes udělali vy?
Svět podle Samiry si můžete zpětně kdykoliv poslechnout v podcastech Rádia BLANÍK