MENU

Co hrozí při nákupu ze zahraničních online tržišť

Zajímavosti
Co hrozí při nákupu ze zahraničních online tržišť
Zdroj fotografie: Getty Images Signature / Canva

Koupit si boty, elektroniku nebo oblečení ze zahraničí bývá lákavé – ceny jsou nízké, výběr obrovský a zboží často vypadá na fotkách skvěle. Jenže právě tady číhá problém. Za lákavou cenovkou se mohou skrývat nejen zklamání, ale i vážná rizika. A nejde jen o ztracený balíček nebo špatnou velikost.

Pokud si něco koupíte z evropského e-shopu, vztahují se na vás zákony EU – máte právo zboží vrátit, reklamovat ho nebo získat náhradu. Ale u tržišť mimo EU, jako je například Temu, Shein nebo některé části AliExpressu, tohle často neplatí. Pokud zboží dorazí poškozené nebo vůbec nepřijde, může být vaše jediná možnost… smířit se s tím.

Zdravotně závadné výrobky

Některé kosmetické přípravky, hračky nebo elektronika nemusí splňovat bezpečnostní normy platné v EU. Už se stalo, že se objevily hračky s nebezpečnými chemikáliemi nebo nabíječky, které mohly způsobit požár. A to už opravdu není žádná maličkost.

Skryté poplatky a clo

Na první pohled skvělá cena se může po doručení změnit. Pokud balík přichází mimo EU, mohou vám celníci připočítat DPH, clo nebo poplatek za vyřízení. To, co vypadalo jako výhodná koupě, vás nakonec může vyjít dráž než kvalitní výrobek z domácího obchodu.

Falešné značky a padělky

Značkové tenisky za pětinu ceny? Možná spíš levná kopie. Nákup padělků je nejen nelegální, ale často i kvalitativně katastrofální – mohou se rozpadnout po pár dnech nebo způsobit alergii.

Proč se to děje?

Zahraniční tržiště často fungují jen jako zprostředkovatelé – propojují zákazníky s různými prodejci. To znamená, že kvalita a důvěryhodnost každého z nich se liší. Když něco neklapne, nemáte se kam obrátit. A navíc – recenze mohou být falešné, fotky upravené, popisky zavádějící.

Jak nakupovat bezpečně

  • Ověřujte si původ zboží a prodejce

  • Nakupujte u ověřených e-shopů, ideálně v rámci EU

  • Zkontrolujte, zda má zboží certifikaci nebo označení CE

  • Přečtěte si obchodní podmínky – hlavně možnosti vrácení a reklamace

  • Buďte opatrní při zadávání platebních údajů – vždy ověřujte zabezpečení webu

Nenechte se nachytat

Nákupy ze zahraničních tržišť mohou někdy dobře dopadnout, ale je to trochu jako loterie. A rizika nejsou malá – týkají se vašich peněz, zdraví i bezpečnosti. Vždy se vyplatí přemýšlet: opravdu mi ta sleva za to stojí?

Někdy je totiž největší úsporou to, že si zboží vůbec nekoupíte. Nebo si raději připlatíte za jistotu, že to, co přijde, bude opravdu to, co jste si objednali.

Autor článku:
Ivanna Balkovska - redaktorka webu
Rádio Blaník je takové rodinné rádio. Hrajeme české písničky, které dělají lidem radost. Na web přinášíme různé zajímavosti i užitečné informace. Právě to má pro mě velký smysl. 

Naše další stanice Rádia Blaník

LIVE
Rádio BLANÍK - Morava a Slezsko
Pohodové české rádio
Budu při tobě stát
TEREZA MAŠKOVÁ
Budu při tobě stát - TEREZA MAŠKOVÁ
LIVE
BLANÍK CZ
Hezky česky celý den
Stín katedrál
SHALOM
Stín katedrál - SHALOM
LIVE
BLANÍK Oldies
Nejlepší hudba 60., 70. a 80. let
Let The Music Play
BARRY WHITE
Let The Music Play - BARRY WHITE
Copyright © 2025 MEDIA MARKETING SERVICES a.s., All Rights Reserved.