Jak dobrý voják dobyl svět i české hospody
.webp?ts=)
Před 104 lety vyšel první díl románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška. Příběh prostého, ale důvtipného vojáka se stal nesmrtelnou klasikou české literatury a jedním z nejznámějších literárních děl vůbec. Švejk, který „poslušně hlásí“, že všechno nějak dopadne, si získal srdce čtenářů po celém světě.
Nedokončené mistrovské dílo
Hašek měl v plánu napsat šest dílů, ale osud rozhodl jinak – stihl dokončit jen čtyři, než v roce 1923, ve věku pouhých 39 let, zemřel. Přesto se Švejk stal nejpřekládanější českou knihou, vydanou ve více než 58 jazycích. V zahraničí ho často srovnávají s Donem Quijotem nebo Panem Tadeášem – ať už kvůli jeho absurditě, nebo tomu, jak skvěle vystihuje malého člověka tváří v tvář nesmyslné byrokracii.
Švejk na filmovém plátně
Sláva Švejka přerostla i stránky knih – v roce 1926 vznikl první němý film s Karlem Nollem v hlavní roli. Ale tím pravým Švejkem se pro většinu lidí stal až Rudolf Hrušínský, který ho ztvárnil v legendárních filmech Dobrý voják Švejk (1956) a Poslušně hlásím (1957). A přesně takhle si Švejka většina Čechů představuje dodnes.
Když se řekne Švejk, spousta lidí si automaticky vybaví i ilustrace od Josefa Lady anebo zkrátka a dobře hospodu. Švejk a hospody – to jde prostě dohromady! Po celé České republice najdete desítky restaurací, pivnic a hospod, které nesou jméno slavného vojáka.
Ostatně, sám Jaroslav Hašek byl v hospodách pečený vařený. Švejka z velké části napsal v hospodě U české koruny v Lipnici nad Sázavou, kde bydlel v pokoji přímo nad lokálem až téměř do své smrti - jen těsně před tím se přestěhoval do malého domku pod Lipnickým hradem. Svá oblíbená pivní místa měl samozřejmě i ve své rodné Praze - v mládí zažil dokonce nechvalně proslulou a už dávno neexistující Jedovou chýši nedaleko Apolináře, později chodil do hospody u Banshetů v Nuslích a ve vinohradské hospodě U Zlatého litru (dnes Balbínova poetická hospůdka) založil recesistickou Stranu mírného pokroku v mezích zákona.
Proč Švejk pořád baví?
Možná proto, že si v něm každý najde něco svého. Švejk ukazuje, jak přežít někdy nesmyslný svět s humorem a nadhledem. Vždycky vám připomene, že život není třeba brát tak vážně.
Tak já poslušně hlásím, že Švejk tady s námi ještě dlouho zůstane!