Jak se naučit říkat ne bez výčitek
.webp?ts=)
Je to jedno z nejkratších slov ve slovníku. Ale pro spoustu z nás i jedno z nejtěžších. „Ne.“ Dvě písmena, která nás můžou častokrát zachránit, ale taky pohnout svědomím, rozklepat hlas nebo vyvolat obavy, že někoho zklameme.
Říct „ne“ je dovednost. Dobrá zpráva je, že jako každá jiná se dá naučit. Nejdřív ze všeho ale musíme pochopit, že máme právo tohle slovo říct. Bez omluv, bez výčitek, bez potřeby se ospravedlňovat.
Když „ano“ bolí
Znáte ten pocit? Někdo se na vás mile usměje, požádá o laskavost, pozvání, službu… a vy v hlavě křičíte „ne“, ale z úst vyjde naučené „jasně, v pohodě“. A pak to odnesete – stresem, nedostatkem času, nebo tichou hořkostí.
Tahle malá zrada na sobě samotných se pak nenápadně nabaluje. Až jednoho dne zjistíte, že máte plný diář a plnou hlavu…
Říct „ne“ neznamená být špatný člověk
Říct „ne“ není arogance. Znamená to, že respektujete svoje limity, svoje potřeby, svůj čas. Že víte, kde končíte vy a kde začíná svět ostatních. Že můžete dělat cokoliv, ale ne všechno najednou. Když řeknete „ne“, neodmítáte člověka. Odmítáte situaci, která vám teď nesedí. A to bude v důsledku možná nejlepší i pro něj.
Malá cvičení
Nemusíte změnit všechno hned, ale můžete vědomě začít s malými krůčky - klidně hned teď.
Řekněte si to doma nahlas. „Ne, děkuji.“ Jen tak. Bez další věty. Bez omluvy. Prostě si zvykněte na ten zvuk. Odložte odpověď. Nechte si prostor. Řekněte: „Dám ti vědět.“
I to je odpověď – nenechte se zatlačit do rychlého „ano“, když to uvnitř necítíte. Vyměňte tlak za klid. Místo: „Promiň, ale nemůžu“, zkuste: „Díky za pozvání, tentokrát ne.“ Krátké. Milé. Jasné. A bez pocitu viny.
Když se naučíte říkat „ne“ tam, kde to potřebujete, začne se dít něco krásného: Vaše „ano“ začne být opravdové. Když to vezmete za správný konec, „ne“ se může stát vaším spojencem. Ne zbraní, ale štítem. Začněte s tím nejdřív v malém a uvidíte jaké zázraky se budou dít.